Jednoho z atentátníků policie znala. Musel nosit elektronický náramek, v době útoku byl vypnutý

ČTK ČTK
26. 7. 2016 22:38
Identifikovaný útočník ze Saint-Étienne du Rouvray se podle pařížského prokurátora jmenoval Adel Kermiche a bylo mu 19 let. Dvakrát použil falešné doklady, aby obelstil policii a dostal se do Sýrie. Po druhém pokusu o odjezd do Sýrie úřady Kermiche poslaly do vazby, kde byl až do března letošního roku. Vyšetřující soudce mu uložil domácí vězení a muž musel nosit elektronický náramek sledující jeho pohyb. Dvojice atentátníků pronikla do kostela v Saint-Étienne du Rouvray v úterý po deváté ráno a drželi šest rukojmích, kněze zavraždili. Policie je po několika desítkách minut zneškodnila.
Žena zapaluje svíčku u radnice Saint-Etienne-du-Rouvray po teroristickém útoku v kostele.
Žena zapaluje svíčku u radnice Saint-Etienne-du-Rouvray po teroristickém útoku v kostele. | Foto: Reuters

Paříž - Jednoho ze dvou útočníků, kteří v úterý na severu Francie zavraždili kněze v kostele, už měla protiteroristická policie v evidenci, ale nebyl dosud trestaný. Muž se dvakrát pod falešnou identitou pokusil dostat do Sýrie, oznámil v úterý pařížský prokurátor François Molins. Totožnost druhého z atentátníků není podle něj dosud známa. Osoba, která byla při útoku zraněna, je mimo nebezpečí, dodal Molins.

Ministerstvo vnitra dříve informovalo, že zraněný šestaosmdesátiletý farník bojuje o život.

Identifikovaný útočník se podle Molinse jmenoval Adel Kermiche a bylo mu 19 let. Muž dvakrát použil falešné doklady, aby obelstil policii a dostal se do Sýrie, dodal prokurátor. Po druhém pokusu o odjezd do Sýrie úřady Kermiche, zadrženého v Turecku, poslaly do vazby, kde byl až do března letošního roku.

Kermichovi poté vyšetřující soudce uložil domácí vězení a muž musel nosit elektronický náramek sledující jeho pohyb, který však býval několik hodin denně vypnutý. Útok se stal právě v době, kdy byl náramek deaktivovaný, prohlásil prokurátor.

Atentátníci pronikli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray v úterý po deváté ráno a drželi šest rukojmích: kněze, tři řádové sestry a dva farníky. Jedné z jeptišek se podařilo utéci a zalarmovat bezpečnostní složky.

Policie se snažila s teroristy vyjednávat, řekl Molins. O útok se nemohla pokusit kvůli nevhodné pozici rukojmích. Útočníci poté vyšli z kostela se dvěma řádovými sestrami a jednou farnicí a křičeli Alláhu akbar, dodal Molins.

Jeden útočník měl na sobě falešný sebevražedný pás, druhý držel kuchyňský budík obalený alobalem a na zádech měl batoh s falešným výbušným zařízením. Policie je poté "neutralizovala", řekl prokurátor.

Podle francouzských médií policisté oba útočníky zastřelili.

Mužem zadrženým v rámci vyšetřování je podle Molinse osmnáctiletý rodák z Alžírska, mladší bratr osoby, na niž je vydán mezinárodní zatykač za odjezd do Sýrie. Tato osoba prý použila doklady na jméno Adel Kermiche.

 

Právě se děje

Další zprávy