Hollande: Islamistická hrozba v Evropě ještě nikdy nebyla tak veliká. Čeká nás dlouhá válka

ČTK ČTK
26. 7. 2016 20:52
Úterní teroristický útok v kostele na severu Francie, k němuž se přihlásil Islámský stát, je hanobení republiky, řekl francouzský prezident Francois Hollande. Hrozba islamismu ve Francii i v Evropě ještě nikdy nebyla tak veliká, cílem radikálů je podle Hollanda rozbití demokracie. Zemi čeká dlouhá válka s terorismem, kterou však Francie vyhraje, řekl prezident s tím, že účinný boj proti terorismu umožňuje stávající legislativa a není třeba zpřísňovat protiteroristické zákony, jak v úterý požadovala pravicová opozice.
Francouzský prezident Francois Hollande na místě úterního útoku.
Francouzský prezident Francois Hollande na místě úterního útoku. | Foto: Reuters

Paříž - Islamistická hrozba ve Francii i v Evropě ještě nikdy nebyla tak veliká jako nyní, řekl v úterý francouzský prezident François Hollande. Reagoval tak na dopolední teroristický útok na kostel na severu země, kde dva útočníci ozbrojení nožem zavraždili duchovního. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zaútočit na církev, zabít kněze, to je hanobení republiky, zasévání strachu. Neboť teroristé nás chtějí rozdělit, postavit proti sobě," dodal prezident.

Cílem radikálů je podle něj rozbití francouzské demokracie.

Útok, při němž dva muži dopoledne vnikli do kostela během mše, knězi prořízli hrdlo a další osobu těžce zranili, označil Hollande za ohavný čin a za novou zkoušku pro národ, který dosud truchlí za oběti atentátů z Paříže a Nice.

Stávající legislativa podle Hollanda umožňuje proti terorismu účinně bojovat a není třeba ještě zpřísňovat protiteroristické zákony, jak v úterý požadovala pravicová opozice. Prezident vyzval k dodržování ústavy a principů právního státu.

Francie je podle svého nejvyššího představitele ve válce, a to jak v Sýrii a v Iráku, tak uvnitř země proti "džihádistům, extremistům a teroristům". "Musím vám říci pravdu: tato válka bude dlouhá. Ale ujišťuji vás, my ji vyhrajeme," prohlásil Hollande.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy