Jeden z nejhorších útoků konfliktu v Jemenu. Při saúdském náletu zemřelo 135 lidí

11. 9. 2019 19:34
Nálet koalice pod velením Saúdské Arábie na věznici na jihozápadě Jemenu si předminulý týden vyžádal 135 mrtvých a 40 zraněných. Konečnou bilanci obětí sdělili ve středu agentuře AP po ukončení vyprošťování zdravotníci. Podle počtu mrtvých jde o jeden z nejhorších útoků za téměř pět let, co konflikt v Jemenu trvá.
Budova v Jemenu po náletu.
Budova v Jemenu po náletu. | Foto: Reuters

Budovy, které se staly terčem náletů, patřily dříve místní vysoké škole, ale šíitští povstalci, známí jako Húsíové, je používali jako věznici. Vyprošťování podle mluvčího jemenského Červeného půlměsíce skončilo začátkem týdne.

Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou vládou začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně metropole Saná.

Vládě od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie. Koaliční bombardování, při kterém byly v průběhu konfliktu zasaženy mimo jiné školy, nemocnice či svatby, si podle AP už vyžádalo životy tisíců civilistů a vyvolalo mezinárodní kritiku.

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.