Je tohle Zodiac? Detektivové hlásí průlom v jedné z největších záhad 20. století

Video Video
7. 10. 2021 14:45
Skupina bývalých vyšetřovatelů tvrdí, že odhalila totožnost jednoho z nejznámějších amerických sériových vrahů, kterému se přezdívalo Zodiac. Ten je spojován s nevyjasněnými vraždami, ke kterým došlo v šedesátých letech v okolí San Franciska. Podle týmu, který si říká Case Breakers, tento člověk zemřel v roce 2018, aniž by byl za své zločiny potrestán.
Je tohle Zodiac? Bývalí detektivové tvrdí, že znají jméno známého sériového vraha. | Video: Aktuálně.cz, Reuters

V letech 1968 a 1969 bylo v severní Kalifornii ubodáno nebo zastřeleno pět lidí. Jejich vrah posílal policii a novinářům posměšné dopisy a kryptogramy. Vrahovi se přezdívalo Zodiac, protože některé jeho kryptogramy obsahovaly astrologické symboly a odkazy. Série nevyřešených vražd inspirovala mnoho knih, dokumentů a filmů.

Tým, ve kterém jsou bývalí federální agenti, státní zástupci, vysloužilí důstojníci armádní rozvědky, investigativní novináři a akademici, uvedl, že na základě nových fyzických a forenzních důkazů a informací od očitých svědků identifikoval muže, o němž se domnívá, že byl „Zodiac“. Tím má být jistý Gary Francis Poste, bývalý armádní pilot a poté dlouholetý malíř pokojů. Poste zemřel 14. srpna 2018 v kalifornském Grovelandu. Bylo mu 80 let.

Tým dobrovolných vyšetřovatelů porovnával také charakteristickou jizvu na náčrtcích se Zodiacovou podobou s Posteho fotografiemi za šedesát let, informovala stanice Fox News. Podle nových informací od Case Breakers byl Zodiac zodpovědný také za brutální vraždu osmnáctileté Cheri Jo Batesové.

Tu našli ubodanou s téměř odříznutou hlavou v Riverside, stovky mil jižně od San Francisca, dva roky před první známou Zodiacovou vraždou. V roce 1975 FBI zaslala policejnímu oddělení v Riverside zprávu, která spojovala vraždu Batesové se Zodiacovými vraždami a popisovala osmnáctiletou ženu jako šestou oběť nepolapitelného vraha. 

Policie ani jeden z případů neuzavřela

Vysloužilí vyšetřovatelé tvrdí, že Poste měl být v době vraždy Batesové na vyšetření v nemocnici vzdálené pouhých 15 minut od místa činu. Poblíž jejího těla byly nalezeny hodinky potřísněné barvou, které pravděpodobně nosil vrah. Našel se také otisk "boty vojenského stylu", který odpovídal podobě a velikosti otisků nalezených na třech známých místech, na kterých měl vraždit Zodiac, a měl odpovídat i otiskům Posteho bot, jak tvrdí organizace Case Breakers.

Mluvčí riversideské policie Ryan Railsback pro deník Daily Mail ale uvedl, že jejich oddělení vražd ve spolupráci s FBI vyloučilo jakoukoli spojitost mezi vraždou Batesové a Zodiacem. Uvedl, že poznámka FBI z roku 1975 vycházela z dopisu s přiznáním, který se v roce 2016 ukázal jako podvrh. 

Railsback nicméně zdůraznil, že případ Batesové zůstává otevřený a za informace vedoucí k zatčení vraha je stále vypsána odměna 50 000 dolarů. FBI loni uvedla, že samotný Zodiacův případ pro ni zůstává ve stadiu probíhajícího vyšetřování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

PPF prodala sto procent akcií v Telenor Montenegro maďarské skupině

Společnost PPF Telecom Group prodala 100 procent akcií operátora Telenor Montenegro maďarské 4iG. Dokončení prodeje podléhá schválení regulátora v Černé Hoře a jeho vypořádání se očekává do konce letošního roku. PPF to ve středu uvedla v tiskové zprávě. Obě strany se dohodly, že cenu nezveřejní.

"Naše obchodní strategie je zaměřená na trhy s významným růstovým potenciálem a s určitou vahou v rámci našeho portfolia. Rozhodli jsme se proto Telenor Černá Hora prodat, a to společnosti, která má dlouhodobý zájem mobilního operátora dále rozvíjet,“ uvedl výkonný ředitel PPF Telecom Group Marek Sláčík.

Telenor Montenegro má 333 000 předplatitelů a loni dosáhl tržeb 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Loni představoval trh v Černé Hoře 1,1 procenta provozního zisku PPF Telecom Group.

Jednou z hlavních konkurenčních výhod Telenoru Černá Hora jsou podle Sláčíka jeho zaměstnanci. Lokálnímu týmu se daří držet operátora na prvním místě podle objemu tržeb. Telenor také provozuje mobilní síť, která byla v nezávislém měření vyhodnocena jako nejlepší v Černé Hoře.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat kapitál

Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm procent, což by se mělo v praxi týkat zejména desetiny největších bank. Vyplývá to z návrhu nových kapitálových požadavků na fungování bankovního trhu, který ve středu představila Evropská komise. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) podle komise vyčíslil celkové zvýšení kapitálu do konce dekády na nejvýše 27 miliard eur (695 miliard Kč), což je zhruba polovina částky, kterou odhadoval ještě loni.

Brusel přichází s novými požadavky v rámci mezinárodní dohody o regulaci finančního sektoru Basel III. Tu uzavřela skupina ekonomicky vyspělých zemí světa po finanční krizi z roku 2008 s cílem zabránit jejímu opakování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy