Je to pomsta, říká o nařčení ze sodomie opoziční šéf

Pavel Vondra
17. 7. 2008 14:20
Anwar Ibrahim trvá na tom, že se stal obětí spiknutí
Anwar Ibrahim
Anwar Ibrahim | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Den poté, co malajsijská policie nevybíravým způsobem zatkla tamního opozičního vůdce Anwara Ibrahima, aby jej vyslechla kvůli obviněním, že se dopustil nezákonného sexuálního chování, přešel na Západě oblíbený politik do protiútoku.

Na improvizované tiskové konferenci po svém propuštění z policejní cely označil celý případ za "akt osobní pomsty" a znovu popřel, že by se dopustil čehokoli protiprávního.

Anwar čelí od minulého měsíce obviněním, že měl pohlavní styk se svým asistentem. V Malajsii, kde přes ústavou garantovaný sekulární charakter státu hraje ve společnosti i politice dominantní roli islám, hrozí za "sodomii", jak je v tamním právním řádu homosexuální pohlavní styk pojmenován, až dvacet let vězení. 

Šedesátiletý politik již v minulosti jednou za podobný "přečin" odsouzen byl a strávil ve vězení šest let. Soud ale později verdikt zrušil.

Čtěte více: Politický atentát zvaný sodomie ožil. Po deseti letech

Jako "těžký zločinec"

Anwar trvá na své nevině a označuje se za oběť politického spiknutí, jehož nitky podle něj sahají až k nejvyšším vládním činitelům. Vláda to odmítá a tvrdí, že obvinění vůči opozičnímu vůdci musí být řádně vyšetřeno a věc není třeba politizovat.

Manželka Anwara Ibrahima Wan Azíza Wan Ismailová ukazuje novinářům fotografii, na níž je zachycen mladík, který obvinil jejího manžela, v kanceláři vicepremiéra. Jde o jasný důkaz spiknutí, říká
Manželka Anwara Ibrahima Wan Azíza Wan Ismailová ukazuje novinářům fotografii, na níž je zachycen mladík, který obvinil jejího manžela, v kanceláři vicepremiéra. Jde o jasný důkaz spiknutí, říká | Foto: Reuters

Jak ale Anwar dnes řekl novinářům, policisté s ním zacházeli jako s "těžkým zločincem" a poté, co byl po zhruba 24 hodinách propuštěn, musel prý vyhledat lékařské ošetření.

"Nechali mě spát na studené betonové podlaze bez čehokoli... Tím se mé bolesti (zad) ještě zhoršily," uvedl. Naznačil také, že odmítl s policisty plně spolupracovat.  

"Prohlíželi si mé privátní partie. Samozřejmě jsem odmítl být takto fotografován. Vždyť by se to brzy mohlo objevit na YouTube! Jak mám zdejšímu systému věřit?" ohrazoval se Anwar, podle něhož bylo jeho středeční zatčení "naprosto zbytečné".

Na svobodu byl propuštěn oproti složené kauci. Nebyl sice formálně obviněn, ale zůstává podezřelý a za měsíc se má opět přihlásit na policii.

Dramatické zatčení

K Anwarovu zatčení došlo ve středu krátce po poledni místního času za dramatických okolností ještě před vypršením lhůty, kterou mu úřady daly na to, aby se dostavil k výslechu.

Způsob, jakým k tomu došlo, vyvolal řadu otázek. Přestože vůdce Strany lidové spravedlnosti (Keadilan) i celé opoziční koalice Lidový pakt (Pakatan Rakyat) již dříve naznačil, že hodlá s policií spolupracovat, zamaskovaní policisté jej ve středu hodinu před vypršením lhůty vyvlekli z jeho vozu, přikryli mu obličej a odvezli jej na policejní ústřednu.

"Je to naprosto nevhodné," komentovala to před novináři Anwarova právnička Sankara Nairová. "Souhlasili jsme s tím, že přijdeme. Toto není správné."

Úřady také uzavřely několik ulic kolem policejního sídla a povolaly na místo pořádkové sbory. Ve vzduchu kroužila helikoptéra a poblíž stálo vodní dělo. Jak píše agentura Reuters, je to jasný náznak, že se vláda obává možných nepokojů.

Když byl před deseti lety Anwar za víceméně identických okolností zatčen poprvé, vyšly do ulic desetitisíce lidí.

"Neprovokujte lidi… Proč se policie snaží pokoušet naši trpělivost?" rozčiloval se Amin Ali, jeden z vedoucích představitelů Anwarovy politické strany.

Politické ambice

Opoziční příznivci nepochybují o tom, že za obviněními vůči bývalému vicepremiérovi, který strávil šest let ve vězení po krajně podezřelém procesu a letos se s plnou vervou vrátil do politiky, stojí kabinet premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho.

Příznivci Anwara Ibrahima protestují před policejní ústřednou v Kuala Lumpuru proti jeho zatčení
Příznivci Anwara Ibrahima protestují před policejní ústřednou v Kuala Lumpuru proti jeho zatčení | Foto: Reuters

Ten v březnových volbách ztratil dvoutřetinovou většinu v parlamentu, zatímco opoziční Lidový pakt výrazně posílil a sestavil vládu hned v pěti státech malajsijské federace.

Anwar také otevřeně deklaroval záměr najít nejpozději do konce září mezi poslanci vládní Národní fronty (Barisan Nasional) dost nespokojenců, kteří by pomohli Badawiho kabinet sesadit. Sám pak hodlal stanout v čele nové vlády.

Místo toho je nyní předmětem vyšetřování. Nervozita z prohlubující se politické krize a možného opakování scénáře z doby před deseti lety už se odrazila i na mírném propadu na malajsijské burze a podle analytiků hrozí, že tento trend bude dále pokračovat.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy