Ankara - Turecký telekomunikační úřad (TIB) zrušil zablokování mikroblogovací sítě Twitter, které před dvěma týdny nařídila vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
K odvolání zákazu vyzval před několika dny Ústavní soud a naposledy ve středu i Nejvyšší soud. Podle justice byla cenzura nezákonná, neboť porušovala ústavní právo na svobodu projevu.
Zrušení opatření přichází ovšem až několik dní po obecních volbách, v nichž Erdoganova strana s přehledem vyhrála.
Cenzurou proti kritikům
Kabinet zavedl tvrdou internetovou cenzuru v závěru předvolební kampaně, v níž se právě prostřednictvím Twitteru a rovněž zakázaného videoportálu YouTube dostávaly na veřejnost nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelních představitelů státu.
Twitter byl přímo na Erdoganův pokyn zablokován od 20. března, tedy deset dní před volbami. Tři dny před volbami pak cenzura zasáhla i YouTube a televizní stanici Kanaltürk, která je známá svou kritikou premiéra.
Stín korupce
Tureckou vládou otřásá v posledních měsících obrovský korupční skandál. Erdogan tvrdí, že celý případ je rozsáhlým spiknutím proti jeho kabinetu a hlavně proti němu samotnému.
Za spiknutím prý stojí jeho vlivný rival, umírněný islámský duchovní Fethullah Gülen, jehož stoupenci měli vždy blízko k policii a justici.
Na internetu se už dříve objevila nahrávka, v níž údajně Erdogan radí synovi, jak ukrýt nashromážděné miliony. Na YouTube se pak objevilo video, na kterém šéf tureckých tajných služeb hovoří s ministrem zahraničí a velitelem armády o případné vojenské intervenci v sousední válkou zmítané Sýrii.
Cenzuru zkritizovala Evropská unie i Spojené státy.