Erdogan zablokoval "zhoubný" Twitter, pobouřil prezidenta

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 21. 3. 2014 12:14
Turecký premiér udělal to, čím hrozil už dlouho: že komunitní internetové sítě včetně Twitteru zakáže.
Turecký premiér Erdogan zakázal Twitter.
Turecký premiér Erdogan zakázal Twitter. | Foto: ČTK

Istanbul - Turecko v pátek nad ránem zablokovalo přístup k mikroblogové síti Twitter. Na svém webu o tom informuje deník Hürriyet.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan tak udělal to, čím hrozil už dlouho: že komunitní internetové platformy včetně Twitteru zakáže.

Pobouřil tím ovšem nejen tureckou veřejnost, ale i prezidenta Abdullaha Güla, který je sám jedním z mikroblogerů - na síti ho sleduje bezmála 4,4 milionu lidí.

Abdullah Gül.
Abdullah Gül. | Foto: Reuters


"Odpojeny by měly být pouze ty stránky, které se provinily proti právu na ochranu soukromí," napsal s tím, že doufá, že jde pouze o dočasné omezení.

Facebook zatím v bezpečí

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného tureckého úředníka píše, že Facebook a další sítě zatím Erdogan zavřít neplánuje.

Hürriyet cituje zdroje z vlády, podle nichž lidé odpovědní za provozování Twitteru ignorovali několik soudních rozhodnutí, která na základě stížností tureckých občanů internetovou platformu vyzývala k odstranění některých linků.

Twitter už svým uživatelům poradil, jak lze blokádu sítě obejít.

Znepokojení nad Erdoganovým krokem vyjádřil - shodou okolností na Twitteru - eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. "Svoboda komunikovat ... je fundamentální hodnotou Evropské unie," napsal.

Turecký premiér Erdogan.
Turecký premiér Erdogan. | Foto: Reuters

Zhoubný internet

Turecký premiér internetovou komunikaci označil za zhoubnou. Opozice ji totiž využívá k organizování protivládních protestů.

"Všechno to vyhladíme," hřímal Erdogan před časem na shromáždění v severozápadní provincii Bursa. "Mezinárodní společenství může říkat to či ono. Mě to vůbec nezajímá. Každý uvidí, jak je Turecká republika silná," řekl.

Za jednoho z původců mohutných istanbulských protestů před několika měsíci označil právě mikroblogovou síť Twitter.

Protesty v Istanbulu.
Protesty v Istanbulu. | Foto: Reuters

Velké protesty v Istanbulu začaly loni v červnu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

Protivládní nepokoje trvají dodnes, a to kvůli korupčním skandálům Erdoganovy vlády i jejím kontroverzním krokům. V únoru Turci vyšli do ulic kvůli zákonu, který zpřísňuje dohled nad internetem.

Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy