Japonský ministr končí. Řekl, že Hirošima byla nutná

rst, Reuters
3. 7. 2007 14:30
I Japonsko bude mít svou Vlastu Parkanovou
Bývalý ministr obrany Kjuma (na snímku) se omluvil za své výroky, že bombardování Hirošimy a Nagasaki bylo nevyhnutelné, a odstoupil.
Bývalý ministr obrany Kjuma (na snímku) se omluvil za své výroky, že bombardování Hirošimy a Nagasaki bylo nevyhnutelné, a odstoupil. | Foto: Reuters

Tokio - Poprvé v japonské historii se ministryní obrany stane žena. Bývalý ministr Fumio Kjuma totiž podal demisi.

Rezignace následovala po jeho sobotních výrocích, že bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki za Druhé světové války bylo nevyhnutelné.

"Lituji, odstoupím"

V celém Japonsku se proti Kjumovým výrokům okamžitě zvedla obrovská vlna kritiky. Ministr se nakonec musel omluvit a z úřadu odejít. Premiér Šinzó Abe jeho demisi přijal.

"Lituji, že jsem svými slovy způsobil problémy a velice se omlouvám. Sdělil jsem panu premiérovi, že ponesu odpovědnost," řekl Kjuma před novináři.

Podle politika, který pochází z Nagasaki, bylo svržení amerických bomb na Hirošimu a jeho rodné město nevyhnutelné proto, aby skočila válka a zabránilo se bývalému Sovětskému svazu v invazi do Japonska.

Tip: ŽIVĚ od zpravodaje Aktuálně.cz: V Hirošimě ožila vzpomínka na válku

Na uvolněné místo ministra obrany dosadil premiér Abe čtyřiapadesátiletou Juriko Koike, bývalou ministryni životního prostředí, která plynule hovoří anglicky a arabsky.

Předvolební boj

Pro japonského premiéra Abeho (na snímku) přišly výroky v nejméně vhodnou dobu - před důležitými volbami do parlamentu
Pro japonského premiéra Abeho (na snímku) přišly výroky v nejméně vhodnou dobu - před důležitými volbami do parlamentu | Foto: Reuters

Výroky Fumia Kjumy přišly pro vládu v nejméně vhodnou dobu. Za několik týdnů se totiž v Japonsku konají volby do horní komory parlamentu. A sobotní událost byla jako voda na mlýn opozice.

Ta je v zemi stále populárnější a i Kjumova výroku dokázala dokonale využít.

"Je naprosto přirozené, že by měl rezignovat. V Abeově kabinetu je ale více takových problémových ministrů," uvedl například Jukio Hatojama, vůdce hlavní opoziční Demokratické strany.

"Je to pošlapání citů obětí. Nagasaki jakožto terč těchto útoků nemůže takové výroky ponechat bez povšimnutí," napsal zase starosta Nagasaki Tomihisa Taue v dopise adresovaném Kjumovi.

Rezignace a ministerská sebevražda

Kjuma, který je známý svým výrokem, že americká invaze do Iráku byla chybou, není prvním ministrem, který od září, kdy se Abe ujal vlády, rezignoval na svůj post.

Po prosincové sérii finančních skandálu skončil ministr zemědělství, lesnictví a rybolovu Tošikacu Macuoka. V květnu pak spáchal sebevraždu.

Podle Gerry Curtise z americké Columbia University prohlášení ministra vládu velmi poškodilo. Pro premiéra Abeho by však podle něj bylo ještě horší, kdyby se Kjuma postu nevzdal.

"Nemohu předpokládat výsledky voleb. Pokud by k volbám přišlo málo lidí, může to Abe ustát. Ale teď opravdu nastala situace, že se mu to nemusí podařit," uvedl Curtis pro agenturu Reuters.

Little Boy a Fat Man

Více než 360 tisíc lidí zahynulo při a po shození atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945. Japonsko se poté okamžitě vzdalo a tím také skončila Druhá světová válka.

Věčný oheň v Hirošimě. Bude prý uhašen až v době, kdy bude zničena poslední atomová bomba na světě
Věčný oheň v Hirošimě. Bude prý uhašen až v době, kdy bude zničena poslední atomová bomba na světě | Foto: Martin Novák

Hirošima byla vůbec první obětí atomového útoku. Bombu Little Boy na ni Američané svrhli 6. srpna 1945, útok nepřežilo 140 tisíc lidí.

O tři dny později spadla bomba zvaná Fat Man na Nagasaki, kde zahynulo 74 tisíc lidí. Další desetitisíce zemřely na následky ozáření později.

Japonsko je často kritizováno za to, že se považuje za oběť a odmítá uznat své válečné prohřešky a svou odpovědnost.

 

Právě se děje

Další zprávy