Tokio - Japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, kterou v březnu zdevastovalo zemětřesení a následná vlna tsunami, zasáhly další otřesy.
Tentokrát o síle 5,9 stupně Richterovy škály.
Žádné oběti ani zranění zatím nejsou hlášeny, situace v elektrárně je podle elektrárenské společnost Tepco "stabilní".
Z informací Americké geologické agentury (USGS) vyplývá, že se epicentrum zemětřesení nacházelo asi osmnáct kilometrů od města Iwaki a otřesy vycházely z hloubky osmatřiceti kilometrů pod zemských povrchem.
Nejhorší jaderná tragédie od výbuchu elektrárny v Černobylu trvá v Japonsku od března, kdy zemi zasáhlo zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály. Otřesy tehdy vyvolaly vlnu tsunami, jež zkázu dokonala.
Z poškozených reaktorů se okamžitě začala šířit radiace a kvůli nefungujícímu chladicímu zařízení hrozilo jejich přehřátí.
Reaktory půjdou pod stan
Havárie trvá dodnes a technici elektrárenské společnosti mají další plán, jak ji zvládnout. Nejvíce poškozené reaktorové budovy chtějí zahalit obrovskými stany z neprodyšného a vodotěsného polyesteru.
Ty mají - jednoduše řečeno - zabránit tomu, aby do reaktorů napršelo a radiace se spolu s dešťovou vodou vsákla do půdy.
Stany budou zároveň fungovat jako bezpečnostní bariéry pro případ, že by v budoucnu došlo k dalším únikům radiace nebo výbuchům nahromaděného vodíku.
První bude hotov v září
V případě reaktorové budovy číslo jedna stan provizorně nahradí vnější plášť, který výbuch den po zemětřesení v podstatě zničil.
Se zakrýváním polyesterovou plachtou o rozměrech 54 na 47 metrů Tepco začalo tento týden. Dříve to nešlo, protože byl pobyt stavebních dělníků v okolí budov příliš nebezpečný.
Ještě začátkem srpna byly v komplexu prvního reaktoru naměřeny smrtelné hodnoty radiace. Stanovený limit pro krátkodobý pobyt techniků byl překročen čtyřicetinásobně.
Pokud se Tepcu podaří stan navléknout na první reaktor, ochrání tak i zbývající tři poškozené reaktorové budovy.