reklama
 
 

V Černobylu rozkradli potrubí zamořené radioaktivitou

3. 6. 2011 8:22
Pracovníci elektrárny dostali za krádež podmíněné tresty

Kyjev - Soud v ukrajinském městě Slavutič odsoudil tři pracovníky černobylské jaderné elektrárny za krádež 24 tun potrubí zamořeného radioaktivitou. Odsouzení odešli od soudu s pětiletým trestem podmínečně odloženým na dva roky, napsala ukrajinská agentura Unian.

Podle rozsudku tři pracovníci elektrárny s využitím zfalšovaných dokladů z areálu elektrárny vyvezli potrubí ze speciální slitiny, které bylo použito při stavbě ochranného krytu nad zničeným reaktorem. V Černobylu před 25 lety při testech explodoval čtvrtý blok elektrárny a radioaktivní mrak zasáhl statisíce lidí a zamořil 200 000 hektarů půdy.

Tehdy a dnes, projděte si unikátní fotky ukazující proměny Černobylu

Trosky reaktoru od vnějšího světa izoluje ochranný kryt, který ale už dosluhuje a má být nahrazen novým. Starý kryt netěsní a manipulace se stavebním materiálem v jeho okolí může být krajně nebezpečná, soudí experti.

Za pouze podmíněný trest vděčí zloději podle ukrajinské agentury jen tomu, že svůj nebezpečný lup vrátili včas na místo. Cena potrubí se odhaduje na zhruba milion ukrajinských hřiven (2,1 milionu korun). Ukrajinské zdroje se nezmiňují o tom, jak chtěli odsouzení s odcizeným materiálem naložit.

autor: ČTK | 3. 6. 2011 8:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama