Tokio - Japonsko musí znovu spustit dva jaderné reaktory, a to navzdory obavám veřejnosti, která má stále v živé paměti loňskou havárii elektrárny Fukušima.
Premiér Jošihiko Noda národu v televizi sdělil, že nepopulární krok je nezbytný k udržení ekonomiky i živobytí lidí.
"Levné a stabilní dodávky elektřiny jsou klíčové," vysvětlil podle agentury Reuters s tím, že jaderná energie dosud zajišťovala třetinu japonské spotřeby.
"Pokud všechny reaktory zůstanou v nečinnosti, japonská společnost nemůže přežít," je přesvědčen šéf vlády.
Dostatek elektřiny je podle něj nezbytný především s nadcházejícím létem, kdy spotřeba prudce roste. "Rozhodl jsem proto, že kvůli ochraně živobytí lidí by měly být v elektrárně Ohi spuštěny reaktory číslo 3 a 4."
Na nejbližším zasedání by měla vše posvětit vláda.
Země vycházejícího slunce odstavila všech svých 50 reaktorů právě po loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Tu poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami. Šlo o nejhorší jadernou katastrofu od havárie Černobylu v roce 1986.
Přísnými bezpečnostními prověrkami posléze prošly všechny jaderné elektrárny. A ačkoliv byly shledány bezpečnými, kvůli tlaku veřejnosti už nebyly znovu uvedeny do provozu.
Neštěstí ve Fukušimě ostatně přimělo k přehodnocení energetické politiky i některé evropské země. Přechod k jiným zdrojům už ohlásily Německo a Švýcarsko, část zastaralých reaktorů chce postupně nechat zavřít i nový francouzský prezident Francois Hollande.