Ke břehům USA připlavali tuňáci, které ozářila Fukušima

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 5. 2012 19:45
Naměřené hodnoty nepředstavují zdravotní riziko, ale varování do budoucna
Tuňák.
Tuňák. | Foto: Aktuálně.cz

San Diego - Ke kalifornskému pobřeží doputovali tuňáci kontaminovaní radioaktivitou z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Ukázaly to vzorky, které loni v srpnu nalovili američtí rybáři ve vodách poblíž San Diega.

"Trochu nás to překvapilo," komentoval výsledky testů Nicholas Fisher, jenž tým analyzující vzorky vedl.

Výsledky studie Fisher spolu s kolegy z Univerzity Stony Brook v New Yorku publikoval v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Na vzdálenosti nezáleží

Hodnoty radioaktivního cesia v mase tuňáků jsou ale tak nízké, že jeho konzumace nemůže lidem uškodit. Přesto desetinásobně přesahují běžný výskyt v přírodě.

Naměřených 10 becquerelů na kilogram masa představuje jen 2,5 procenta bezpečného množství. Pro srovnání: v rybách chycených u japonského pobřeží bylo naměřeno 61 až 161 becquerelů na kilogram.

Informace je proto zajímavá zejména pro vědce, kteří studují migrací živočišných druhů.

Tak se oceány šíří radioaktivní plankton:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Jisté varování z toho ale plyne," vysvětlil Fisher BBC. "Je to pro nás lekce toho, jak jsou ekoregiony propojeny, a to i v případech, kdy jsou od sebe vzdáleny tisíce mil."

Radioaktivní cesium, konkrétně jeho izotopy 134 a 137, byly nalezeny ve svalové hmotě tuňáků jen několik měsíců po jaderné katastrofě, jež Japonsko postihla v březnu 2011.

Kontaminace už z dob studené války

Cesium-137 je v mořské vodě i za běžných okolností coby pozůstatek nukleárních testů z dob studené války. Jeho poločas rozpadu je 33 let. Cesium-134 má však poločas rozpadu dva a půl roku, a tak musí pocházet z Fukušimy.

"Zdrojem je nesporně Fukušima Daiči," potvrdil CNN námořní ekolog ze Stanfordské univerzity Dan Madigan.

Ještě zajímavější ale podle něj budou výsledky letošních vzorků, protože ke kalifornským břehům se dostanou tuňáci, kteří se narodili v době jaderné havárie. "Připlují ti, co v kontaminovaných vodách strávili většinu života," dodal Madigan.

Zda budou jejich těla obsahovat více, nebo méně radioaktivního cesia, si vědci netroufají odhadovat. Může to být méně, protože se radiace v oceánu rozředila, nebo více právě proto, že se v té oblasti pohybovali dlouho.

 

Právě se děje

před 25 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy