Experti jdou proti Japonsku. Lov velryb "pro vědecké účely" je nesmysl, vzkazují

Zahraničí Zahraničí
21. 1. 2016 16:35
Mezinárodní velrybářská komise podle několika desítek vědců neplní své sliby a program na přezkoumávání lovu velryb za vědeckými účely je podle nich jen "ztrátou času". Ukázkovým příkladem je případ Japonska, které ač nedokázalo obhájit lov vědeckým výzkumem, pokračuje v něm i navzdory zákazu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Několik desítek vědců volá po ukončení programu Mezinárodní velrybářské komise (IWC) na přezkoumávání lovu velryb za vědeckými účely.

V dopisu adresovaném editorům časopisu Nature napsali, že podle nich nepřináší žádné výsledky a je pouhou "ztrátou času".

Narážejí na obnovený lov velryb, který v prosinci loňského roku zahájilo Japonsko, ačkoliv se mu nepodařilo dokázat, že kytovce loví opravdu jen z vědeckých důvodů.

Mezinárodní velrybářská komise uvalila moratorium na komerční lov velryb už v roce 1982. Ve svém ustanovení však umožňuje členským státům "lovit velryby pro vědecký výzkum".

Této výjimky Japonsko využívá, proto musí své vědecké počiny předkládat vědeckému výboru IWC k přezkoumání. Podle autorů dopisu ale "smrtící odběr vzorků nebyl shledán opodstatněným".

Japonsko nicméně v lovu pokračuje. IWC mu pouze doporučila, aby ke zkoumání velryb využívalo metody, které mořské savce nebudou zabíjet v tak vysokém počtu. K vědeckým účelům lze zkoumat i velrybí výkaly nebo tkáně odebrané pomocí šipek, které je neusmrtí.

Kvůli špatnému procesu rozhodování uvnitř vědecké komise se však Japonsko o takový způsob zkoumání velryb ani nepokusilo. Naopak se snaží prosadit si zabití 333 plejtváků malých pro vědecké účely ročně v příštích 12 letech. Od roku 1987 ulovilo Japonsko pro údajné vědecké účely 10 712 plejtváků malých.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy