Tokio - Japonsko bojuje s horkým létem a jen těžko zvládá energetický nápor zapnutých klimatizací. Při hledání alternativ teď ale objevilo nečekaný zdroj: použité jídelní hůlky.
Ministerstvo zemědělství si totiž spočítalo, že denně přijde vniveč spousta drahocenného dřeva. Zejména v jídelnách s rychlým občerstvením, kde se rozdávají hůlky na jedno použití, proto plánuje rozmístit sběrné nádoby.
Z historie hůlek
Dřevěné tyčky jsou jakožto příbor archeologicky prokázané kolem roku 1500 př.n.l. v Číně. Do Japonska a Koreje se ale dostaly až v 7. století prostřednictvím buddhistických mnichů. Vyrábějí se nejčastěji ze dřeva nebo plastu, luxusní provedení sahá od ušlechtilých kovů až po slonovinu a jantar.
Hůlky, japonsky zvané haši, by se pak v jednoduchém procesu přeměnily na biopalivo.
Každý Japonec vyhodí 200 párů ročně
A odpadu vzniklého vyhozením tradičního příboru není málo. Každý Japonec vyhodí v průměru ročně dvě stě párů hůlek, což je při počtu obyvatel 127 milionů odhadem 90 tisíc tun dřeva, většinou bambusového nebo osikového.
Samo ministerstvo nicméně přiznává, že nemá představu, jestli by svoz a zpracování hůlek nevyprodukovaly více emisí oxidu uhličitého, než by bylo únosné. "Musíme ještě spočítat plusy a mínusy celého projektu," řekl mluvčí ministerstva Tojohisa Aojama.