Armáda "země vycházejícího slunce" tak definitivně ukončila dvouletou misi, na které se podílelo 600 armádních příslušníků a která byla zároveň největší a nejnebezpečnější japonskou vojenskou operací od konce druhé světové války.
Infobox
Přečtěte si:
- Polská vláda chce nechat vojáky v Iráku
- Slováci zůstanou v Iráku další rok a půl
- Britové zahájí odchod z Iráku v květnu
Japonci si nezabojovali
Rozhodnutí japonské vlády podpořit Spojené státy a vyslat do Iráku vojenský kontingent od počátku neměl - podle průzkumů veřejného mínění - podporu Japonců.
Vojáci přijeli do Iráku v lednu 2004 a neměli žádný bojový úkol. Podíleli se na obnově země po svržení režimu Saddáma Husajna spojeneckými vojsky o rok dříve.
Japonské jednotky sídlily v poměrně klidném iráckém městě Samáva v provincii Musanna jižně od Bagdádu. Jejich základna se několikrát stala terčem raketového útoku, pokaždé se to však obešlo bez zranění a bez nutnosti útok opětovat.
Podporovat vás nepřestaneme, slibuje Japonsko
Odsun z místa konfliktu zahájili Japonci minulý týden. Ačkoliv jde o faktický konec přímé armádní podpory, slíbila japonská vláda západním spojencům, že jejich akce v Iráku bude podporovat finančně. Hodlá rovněž pomoci s leteckou přepravou zásob a spojeneckých vojáků.
Tokio připustilo, že by se japonští vojáci mohli v budoucnu zapojit do humanitární pomoci, ale pouze v případě, že se zlepší bezpečnostní situace v zemi.
Od ukončení hlavní ofenzivy na jaře 2003 bylo v Iráku uneseno sedm japonských civilistů, dva z nich byli zavražděni. Přidali se tak k četným obětem, kterých každým dnem v zemi přibývá.