Podle agentury AP jde o důkaz, že Japonci přitvrzují svůj postoj vůči KLDR, která minulý týden otestovala sedm raket, které všechny dopadly do Japonského moře.
Jednání v OSN o rezoluci, která by umožnila přijmout vůči Pchjongjangu sankce a pohrozila i vojenskou odplatou, se mezitím zdrželo. Japonci, kteří návrh rezoluce předložili, vyhovělit požadavku Číňanů, žádajících odklad hlasování.
Premiér Džuničiró Koizumi sice prohlásil, že Japonsko chce hlasování co nejdřív, podle diplomatů v OSN ale k němu dojde zřejmě až v druhé polovině týdne.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN podporují japonskou iniciativu bezvýhradně pouze Spojené státy, Británie a Francie. Proti se naopak vedle Číny doposud stavělo i Rusko.
Jak ale sdělil japonský ministr zahraničí Taró Aso, Moskva nakonec naznačila, že by se zdržela hlasování, čímž by mohla rezoluci nechat projít.
Sankce a tvrdý postoj vůči Severní Koreji se nelíbí ani Jihokorejcům, podle nichž by takový postup mohl být kontraproduktivní. Soul přesto po testech raket přerušil zemědělskou a potravinovou pomoc KLDR, na níž je severokorejská ekonomika do značné míry závislá.
V Radě bezpečnosti by tak dnes mělo padnout rozhodnutí, kdy nebo zda vůbec o návrhu hlasovat. Hlavní tajemník japonské vlády Šinzó Abe upozornil, že čínská podpora je zásadní pro to, aby rezoluce nakonec prošla.
Kim pohrozil totální válkou
Poprvé po středečních raketových zkouškách v neděli veřejně promluvil severokorejský vůdce Kim Čong-il. V agresivním projevu pohrozil totální válkou.
"Severní Korea neučiní nejmenší ústupek Spojeným státům a po nedávných raketových zkouškách je připravena k totální válce," prohlásil Kim Čong-il, z jehož projevu citovala severokorejská televize.
"Jakýkoliv útok odrazíme protiútokem. A nejsou to prázdná slova," řekl Kim podle japonské tiskové agentury Jonhap.
KLDR ve středu zkušebně vystřelila sedm raket, z nichž jedna byla mezikontinentální střela Tepodong-2. Tu Pchjongjang odpálil směrem na Havaj, ale zřítila se do moře zhruba po 40 sekundách.
Japonsko nevylučuje použití síly
Zkoušky tvrdě odsoudily hlavně Japonsko a USA. Tokio připravilo pro zasedání Rady bezpečnosti OSN text rezoluce, která zmiňuje možnost přijetí ekonomických sankcí proti KLDR a nevylučuje ani použití síly.
Japonský ministr zahraničí Taró Aso uvedl: "Japonsko mělo mít právo zaútočit na Severní Koreu jako první v případě přímého jaderného ohrožení."
Kimovo prohlášení má zřejmě okolní svět zastrašit možným vojenským konfliktem. Zpravodajské služby na Západě se domnívají, že severokorejský režim už má k dispozici několik atomových bomb a pokud bude vážně ohrožen, může je použít.
Podle specializovaného serveru globalsecurity.com disponuje Severní Korea jedním miliónem vojáků ve zbrani a přibližně 3 800 tanky. Očekává se ale, že by měla problémy se zásobováním potravinami, hlavně při déle trvajícím konfliktu.