Lov pro vědecké účely? Japonci loni zabili přes sto březích velryb a desítky mláďat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2018 8:39
Dvě japonské lodě v Jižním oceánu loni ulovily celkem 333 plejtváků. Země se odvolává na to, že velryby loví pro vědecké účely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Více než 120 březích samic, několik desítek mláďat a dalších minimálně 200 velryb ulovili Japonci loni v létě během každoroční expedice u Antarktidy, kterou oficiálně označují jako vědecký výzkum. Tvrdí to úterní zpráva Mezinárodní velrybářské komise.

Tato organizace, jejímž členem je i Česko, vyhlásila zákaz komerčního lovu velryb už v roce 1986. Japonsko ho ale nerespektuje a odvolává se na to, že velryby loví pro vědecké účely. Kritici však tvrdí, že většina masa z velryb pak stejně skončí v místních restauracích.

Už před čtyřmi lety Mezinárodní soudní dvůr nařídil dočasně zastavit každoroční japonský lov velryb v Jižním oceánu poté, co došel k závěru, že lov nemá s vědou nic společného.

Japonci ale v roce 2016 lov znovu obnovili, jen snížili kvóty na úlovky zhruba na třetinu. Mezinárodní moratorium na lov velryb navíc nerespektují ani Island nebo Norsko.

"Zabití 122 březích velryb je šokující statistika. Obzvlášť když je dokázáno, že tyto smrtící metody nejsou nutné pro vědecký výzkum," cituje britský list Independent Alexii Wellbeloveovou z neziskové organizace Humane Society International.

Loňská expedice, kterou Japonci podnikají každé léto, trvala celkem 12 týdnů. Dvě lodě v Jižním oceánu za tu dobu ulovily celkem 333 plejtváků. Na jejich palubě pak posádka provedla měření velrybího tuku a obsahu žaludků. Data Japonci poskytli Mezinárodní velrybářské komisi.

Podle zprávy posádka lodí lovila velryby celý den: začali hodinu po východu slunce a skončili hodinu před setměním. Podle Australanů navíc rybáři lovili i v chráněné oblasti. Jedenácti velrybám se podle zprávy podařilo harpunám uniknout.

"Velryby čelí mnoha hrozbám včetně znečištění moří a stávají se vedlejším úlovkem rybářů. Po celém světě probíhají rozsáhlé snahy tenhle problém řešit, a tak to nejmenší, co Japonsko může udělat, je dát pryč své harpuny," dodala Wellbeloveová.

Video: Mrtvou velrybu vyvrhlo moře na břeh Egypta. Zemřela, protože neměla dost planktonu

Moře vyvrhlo na egyptské pobřeží mrtvou velrybu. Zemřela kvůli nedostatku planktonu | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy