Lov pro vědecké účely? Japonci loni zabili přes sto březích velryb a desítky mláďat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2018 8:39
Dvě japonské lodě v Jižním oceánu loni ulovily celkem 333 plejtváků. Země se odvolává na to, že velryby loví pro vědecké účely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Více než 120 březích samic, několik desítek mláďat a dalších minimálně 200 velryb ulovili Japonci loni v létě během každoroční expedice u Antarktidy, kterou oficiálně označují jako vědecký výzkum. Tvrdí to úterní zpráva Mezinárodní velrybářské komise.

Tato organizace, jejímž členem je i Česko, vyhlásila zákaz komerčního lovu velryb už v roce 1986. Japonsko ho ale nerespektuje a odvolává se na to, že velryby loví pro vědecké účely. Kritici však tvrdí, že většina masa z velryb pak stejně skončí v místních restauracích.

Už před čtyřmi lety Mezinárodní soudní dvůr nařídil dočasně zastavit každoroční japonský lov velryb v Jižním oceánu poté, co došel k závěru, že lov nemá s vědou nic společného.

Japonci ale v roce 2016 lov znovu obnovili, jen snížili kvóty na úlovky zhruba na třetinu. Mezinárodní moratorium na lov velryb navíc nerespektují ani Island nebo Norsko.

"Zabití 122 březích velryb je šokující statistika. Obzvlášť když je dokázáno, že tyto smrtící metody nejsou nutné pro vědecký výzkum," cituje britský list Independent Alexii Wellbeloveovou z neziskové organizace Humane Society International.

Loňská expedice, kterou Japonci podnikají každé léto, trvala celkem 12 týdnů. Dvě lodě v Jižním oceánu za tu dobu ulovily celkem 333 plejtváků. Na jejich palubě pak posádka provedla měření velrybího tuku a obsahu žaludků. Data Japonci poskytli Mezinárodní velrybářské komisi.

Podle zprávy posádka lodí lovila velryby celý den: začali hodinu po východu slunce a skončili hodinu před setměním. Podle Australanů navíc rybáři lovili i v chráněné oblasti. Jedenácti velrybám se podle zprávy podařilo harpunám uniknout.

"Velryby čelí mnoha hrozbám včetně znečištění moří a stávají se vedlejším úlovkem rybářů. Po celém světě probíhají rozsáhlé snahy tenhle problém řešit, a tak to nejmenší, co Japonsko může udělat, je dát pryč své harpuny," dodala Wellbeloveová.

Video: Mrtvou velrybu vyvrhlo moře na břeh Egypta. Zemřela, protože neměla dost planktonu

Moře vyvrhlo na egyptské pobřeží mrtvou velrybu. Zemřela kvůli nedostatku planktonu | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 7 minutami

Cizinci dostali za vraždu seniora v Žabčicích sedmnáct let vězení

Krajský soud v Brně ve středu poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku v roce 2015 zavraždili seniora v Žabčicích na Brněnsku. Jeden je ve vazbě, druhý je vedený jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný, obhájce jednoho z obžalovaných se na místě odvolal, ostatní strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Mužům za vraždu hrozilo 20 let až výjimečný trest.

Obžalovaní Magomed Moldijev Israilov a Sajdchusejn Naurbajev podle státního zastupitelství dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle žalobkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili. V šatní skříni podle obžaloby následně založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy