Jak utekl Asad, je záhada. Jeden let zmizel z mapy, další měl odstartovat už v sobotu

Jan Hejl Jan Hejl
8. 12. 2024 14:37
Ani ne dva týdny trvalo islamistickým rebelům svrhnout režim prezidenta Bašára Asada. Hlavní město Damašek dobyli v neděli při šokujícím blitzkriegu a po převratu ve válkou rozvrácené zemi zbývá vyřešit klíčovou otázku: Kde se nachází diktátor, který Sýrii vládl dlouhých 24 let?
Svržený syrský diktátor Bašár Asad na snímku z roku 2023.
Svržený syrský diktátor Bašár Asad na snímku z roku 2023. | Foto: Reuters

Rusko, až dosud Asadův věrný spojenec, oznámilo, že syrský prezident odstoupil z funkce a opustil zemi. O tom, kde se nachází, ale mlčí. Diktátor se naposledy objevil na veřejnosti minulý týden, kdy se v Damašku setkal s íránským ministrem zahraničí. Toho dne ještě sliboval, že rebely "rozdrtí", připomíná britská stanice BBC.

Agentura Reuters v neděli dopoledne s odvoláním na dva nejmenované zdroje ze syrské armády uvedla, že Asad mohl cestovat na palubě letadla společnosti Syrian Air, které odstartovalo minutu před čtvrtou hodinou ranní z letiště v Damašku.

Podle údajů serveru Flightradar24 stroj letěl nejprve na východ, poté se stočil na severozápad a zamířil k pobřeží Středozemního moře, které je baštou Asadovy alavitské sekty a kde se nacházejí také ruské námořní a letecké základny.

Po přeletu nad městem Homs, ovládaném rebely, letoun typu Iljušin Il-76-T ztratil výšku. Z místa však není hlášena žádná zpráva o možné nehodě letadla. Flightradar24 uvádí, že stroj je vybavený starým transpondérem a některá data mohou být chybná. "Letoun se navíc pohyboval v oblasti, kde dochází k rušení GPS," dodává.

Rami Abdul Rahman, vedoucí opoziční Syrské observatoře pro lidská práva, podle BBC informoval, že letadlo, pravděpodobně převážející Bašára Asada, vzlétlo z damašského letiště v sobotu ve 22 hodin místního času. Tedy ještě předtím, než objekt opustily ozbrojené složky loajální vládě.

Webová stránka Flightradar24 ale žádný odlet v tuto dobu nezaznamenala. Stroj, kterým Asad opustil zemi, však mohl mít vypnuté odpovídače a trasa jeho letu se nemusela objevit coby veřejná informace.

Z mezinárodního letiště v syrské metropoli podle Flightradar24 odletěl v neděli zhruba v jednu hodinu ráno airbus aerolinek Cham Wings, cílovou destinací bylo město Šardžá ve Spojených arabských emirátech. Let tam dorazil včas.

Islamističtí rebelové, vedení Abú Muhammadem Džuláním, se mezitím zmocnili Asadova prezidentského paláce v centru Damašku a oznámili pád jeho režimu. Na sociálních sítích koluje snímek povstalce, sedícího za stolem s pohozenými vojenskými mapami.

Média dříve spekulovala, že by Asad mohl najít útočiště v Rusku nebo Íránu, který také platí za jeho dlouholetého spojence. Diktátorův pád americký deník The New York Times přirovnává k velkému zemětřesení. Asadův klan vládne Sýrii železnou rukou od 70. let minulého století, přičemž již více než deset let se ho snažily sesadit různé opoziční frakce v nepřehledné občanské válce.

"Pro mnohé Syřany byl Asadův pád okamžikem plným naděje, protože se již nebáli režimu, který používal represivní taktiku k potlačení jejich svobod. Byl však také plný nejistoty ohledně toho, kdo bude v Sýrii vládnout," hodnotí list.

 

Právě se děje

Další zprávy