Jak se staví škola, když kolem zuří občanská válka?

Pavel Vondra
8. 11. 2007 20:50
Rozhovor s vedoucím mise Člověka v tísni na Srí Lance
Zástupci komunity, školáci a pracovníci Člověka v tísni pózují před novou školou
Zástupci komunity, školáci a pracovníci Člověka v tísni pózují před novou školou | Foto: Člověk v tísni

Praha/Colombo/Trincomalee - Česká humanitární organizace Člověk v tísni předala tento týden místním úřadům na Srí Lance dosud největší nově postavenou budovu základní školy na ostrově.

Náklady na stavbu, které dosáhly 8,5 miliónu korun, byly uhrazeny z výtěžku české veřejné sbírky SOS Srí Lanka.

Školáci se v tomto městě na východním pobřeží ostrovního státu dosud museli učit v provizorních přístřešcích a pod stromy, protože původní škola byla zcela zničena vlnou tsunami na konci roku 2004.

Občanká válka jako dvě tsunami

Přírodní katastrofa si tehdy na Srí Lance vyžádala přes 35 tisíc lidských životů, po Indonésii vůbec nejvíc.

Dvojnásobně více lidí ale na Srí Lance přišlo o život v důsledku úplně jiné pohromy. Řeč je o  občanské válce, která se na ostrově rozhořela v roce 1983 a přes opakované, místy poměrně nadějně vyhlížející pokusy o její urovnání, pokračuje dál. Od loňska si její nová fáze vyžádala už asi pět tisíc lidských životů. 

Bojují v ní proti sobě ozbrojené síly srílanské vlády a povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu (LTTE), kteří usilují o vytvoření autonomního státu na severu a východě ostrova.

Vyhlídky na brzké ukončení konfliktu jsou podle všeho mizivé. Svědčí o tom i dnes zveřejněný vojenský rozpočet srílanských ozbrojených sil na příští rok. Podle agentury Reuters je nejvyšší v historii (1,5 miliardy dolarů).

Na to, jak se humanitárcům pracuje v časech válečného běsnění, jsme se zeptali vedoucího mise společnosti Člověk v tísni na Srí Lance Matěje Nováka:

Matěj Novák je ten v modré košili
Matěj Novák je ten v modré košili | Foto: Člověk v tísni

Aktuálně.cz: Jak dlouho realizace projektu školy v Kalmunai trvala? A jak moc vám komplikovala práci pokračující eskalace bojů mezi tamilskými povstalci a srílanskou armádou?

Matěj Novák: Škola se stavěla 14 měsíců. Původně to mělo být okolo 8 měsíců, došlo k výraznému zdržení. Ano, jedním z hlavních důvodů byl konflikt v celém východnim regionu Srí Lanky, kvůli kterému se nám často zdržovaly dodávky materiálu, dělníci se občas báli chodit na stavbu atd.

Minulý týden zabila armáda šéfa politického křídla LTTE S. P. Thamilselvana; v pondělí, tedy krátce před slavnostním otevřením vaší školy se na severu konal jeho pohřeb. Promítlo se to nějak ve vašem programu?

Jen lehce, v den ceremonie se konal v distriktech Trincomalee a Batticaloa tzv. hartal vyvolaný LTTE (v návaznosti na pohřeb pana Thamilselvana), což je něco jako všeobecná stávka. Ti, kteří se stávky neúčastní a jdou do práce, popřípadě otevřou obchod či cestují autem, se vystavují riziku útoku ze strany stávkujících. Auta Člověka v tísni, která z Trincomalee mířila do Kalmunai, se kvůli hartalu musela vrátit do Trincomalee o den později. Samotná ceremonie ale proběhla bez problémů.

Tamilští Tygři letos provedli už několik leteckých útoků a podle všeho se zdá, že jejich "vzdušné síly" tvoří speciálně upravené sportovní letouny Zlín české výroby. Zaznamenal jste na to na Srí Lance nějaké reakce?

Setkal jsem se už s tím, že o českém původu letadel LTTE lidé věděli. Ale problémy to naší organizaci nezpůsobilo žádné. Tady je ale důležité podotknout, že Československo Srí Lanku masivně zásobovalo zbraněmi v osmdesátých letech a o tom, že raketomety, pistole, výbušniny a transportéry, které používá srílanská armáda, jsou z Československa, ví každý. Když někomu řeknu, že jsem z bývalého Československa, každý si to okamžitě spojí s vojenskými dodávkami. Fotbal a modelky jsou daleko v pozadí. U některých armádních činitelů nám to jako české organizaci občas paradoxně prospívá. Když jsem ležel vloni v nemocnici v Colombu, můj soused řikal, že nebýt českých zbraní, konflikt s LTTE by se vyvíjel úplně jinak. Z celého srdce mi za zbraně děkoval. 

Jaké jsou vaše zkušenosti se soužitím Tamilů a Sinhálců (na Srí Lance, a tudíž i v centrální vládě, většinového etnika - pozn. red.) v oblasti vašeho působení?

Komunity spolu žádné zásadní problémy nemaji. Paradoxně bych řekl, že jsem harmoničtější soužití komunit ještě neviděl. V Trincomalee žijí muslimové, křesťané, buddhisté a hinduisté a na jedné ulici jsou vedle sebe kostel, mešita a buddhistické a hinduistické temply. Ale probíhající konflikt a mediální masáž, která ho doprovází, vedou k tomu, že si spolu lidé bojí povídat a mezi komunitami to vytváří nedorozumění. Člověk v tísni ve spolupráci s americkým USAID (vládní agentura pro zahraniční rozvojovou pomoc - pozn. red.) implementuje v Trincomalee projekt rekonstrukce hřiště a veřejného tržiště ležících na hranicích komunit, abychom přispěli k mírove interakci mezi komunitami. Musím přiznat, že to enní jednoduché.

V distriktu Ampara, kde Kalmunai leží, nad hinduisty a buddhisty převažují muslimové. Jak se téhle komunitě, která je alespoň z našeho pohledu poněkud stranou pozornosti, vlastně na Srí Lance žije?

Vesnice Naduoothu, kde Člověk v tisni pomohl postavit 40 nových rodinných domů, již žije čilým životem
Vesnice Naduoothu, kde Člověk v tisni pomohl postavit 40 nových rodinných domů, již žije čilým životem | Foto: Člověk v tísni

Co se muslimů na Srí Lance týče, jsou skutečně trochu stranou hlavního konfliktu mezi LTTE a srílanskou armádou. Hodně dominují obchodu, i v Colombu. Řekl bych, že se nemají špatně, občas ale muslimské komunity doplácejí na přímé následky konfliktu. V srpnu roku 2006, kdy se v oblasti Muthur v distriktu Trincomalee rozhořel konflikt naplno, uteklo ze svých domovů v Muthuru přes 30 000 muslimů. Člověk v tísni se podílel na asistenci v táborech v nedaleké Kynnii, kam se uprchlíci stahovali. Většina se jich vrátila domů až po několika měsících.

Stojí za to zmínit, že do "naší" školy v Kalmunai budou chodit jak muslimové tak Tamilové. Z perspektivy celé Srí Lanky jde ale spíše o výjimku, školství tu bývá segregované. 

Myslíte si, že by projekt tamilského Ílámu, tedy autonomie pro Tamily na Srí Lance, ať už částečné, nebo úplné, mohl fungovat? A jak to vlastně na Tamily kontrolovaných územích vypadá teď, pokud byste měl situaci srovnat například s Colombem?

Tamilští povstalci
Tamilští povstalci | Foto: Reuters

Já osobně jsem v Tamily kontrolovaných oblastech nikdy nebyl, nemáme tam povolený přístup (ačkoliv by se tam Člověk v tísni  v případě vypuknutí humanitární krize zřejmě snažil dostat), ale kolegové, kteří se tam za klidnějších časů dostali, tvrdí, že je tam pořádek a věci poměrně slušně fungují. K projektu nezávislosti tamilského Ílámu se moc nechci vyjadřovat, je to dost citlivá otázka a já jako humanitární pracovník bych se měl vyhnout vyhraněným politickým vyjádřením. 

Analytici usuzují, že srílanská občanská válka hned tak neskončí. Jak se to jeví vám jako člověku přímo z terénu?

Souhlasím s nimi. Současná politika srílanské vlády je potlačit všechny tendence k nezávislosti násilím, a to ve většině případů prostě nefunguje. Pokud dojde k vojenskému dobytí veškerých oblastí kontrolovaných LTTE (což je krok, na který se teď srílanská vlády chystá), bude konflikt pokračovat ve formě guerillové války v džungli a teroristických útoků.

 

Právě se děje

Další zprávy