Washington - Jak dál postupovat vůči Číně, z níž se stává neopomenutelný globální hráč? To bude jedním z nejdůležitějších úkolů příštího amerického prezidenta.
Deficit amerického obchodu s asijskou velmocí dosáhl minulý rok rekordní výše 256 miliard dolarů, spotřeba ropy u asijského obra roste a postoj amerického kongresu k omezením emisí skleníkových plynů způsobujících oteplování bude záviset na ústupcích, které se podaří příští administrativě vyjednat právě v Pekingu a v indickém Dillí.
Ruku v ruce...
Demokrat Barack Obama i republikán John McCain považují vztah k Číně za svou prioritu, žádný z nich však nenabízí konkrétní kroky, co s tímto vztahem udělat.
A to ani v plánech, které představili minulý týden na stránkách Americké obchodní komory v Číně (www.amcham-china.org.cn). Jeden od druhého se navíc v náčrtu politiky vůči Číně neliší.
Slibují spolupracovat s Pekingem v otázkách životního prostředí, ekonomie, bezpečnosti a postupu proti šíření jaderných zbraní. Čínu naopak kritizují za porušování lidských práv a za její spolupráci s íránským a súdánským režimem.
Oba prezidentští kandidáti chtějí shodně snížit obchodní deficit USA a donutit Čínu, aby uvolnila kurz jüanu, který je podle nich udržován uměle nízko, což zlevňuje čínské výrobky v zahraničí. Zdůrazňují i nutnost toho, aby se Čína připojila k mezinárodní smlouvě o omezení emisí skleníkových plynů.
...proti oteplování
„(Protokol) musí zahrnout i obě země - Čínu a Indii, které mají potenciál znečišťovat vzduch rychleji... než jakýkoliv jiný národ v historii," píše McCain.
Vše o volbách v USA:
„Změny klimatu jsou výzvou k tomu, aby Spojené státy a Čína okamžitě rozvinuly spolupráci na vyšší úrovni," přizvukuje Obama.
Spojené státy, které jsou největším znečišťovatelem v současnosti, odmítly společně s Čínou i Indií podepsat Kjótský protokol, který má za cíl do roku 2012 snížit emise pěti skleníkových plynů o 5,2 procenta oproti roku 1990.
Oba kandidáti na amerického prezidenta slibují americký podpis pod nástupce „Kjóta" připojit.
Strach z asijského dynamismu?
John McCain stránek Americké obchodní komory v Číně využil i k útoku na svého demokratického konkurenta.
McCain, který údajně ekonomický růst Číny vítá, nařkl „některé americké politiky - včetně demokratického kandidáta na prezidenta" z toho, že se snaží „přiživit na strachu krmeném asijským dynamismem" a „navrhují vystavět protekcionistické zdi, které naši situaci ještě zhorší".