Jak lídři EU zlomili Orbána. Dohoda se rodila ve skupince premiérů, Fiala v ní chyběl

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
1. 2. 2024 14:54
Mnozí očekávali dlouhou schůzku evropských lídrů a přesvědčování maďarského premiéra Viktora Orbána, aby přestal blokovat peníze pro Ukrajinu. Summit EU ale nakonec trval jen pět minut. Přesně tolik stačilo k tomu, aby sedmadvacet šéfů států a vlád schválilo ujednání, které předtím dohodla menší skupinka lídrů. Ta vedla k tomu, že Viktor Orbán svoje veto stáhl.
Mimořádný summit EU jednomyslně, tedy i s Orbánovou podporou, potvrdil balík pomoc Ukrajině | Video: Reuters

Ukrajinská vláda může po čtvrtku počítat s pravidelnými čtvrtletními platbami v příštích čtyřech letech z evropského rozpočtu do národní kasy. Půjde o 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu korun), které Kyjev potřebuje na provoz státu, tedy platy lékařů, učitelů či na vyplácení penzí. První peníze by měla Zelenského vláda dostat v březnu.

Viktor Orbán dlouho odmítal s pomocí souhlasit. Tvrdil, že Ukrajina míří k porážce Ruskem, a nedává tudíž smysl ji finančně udržovat při životě. První pokus o shodu mezi 27 státy na grantech a půjčkách pro Kyjev těsně před Vánoci maďarský ministerský předseda zablokoval. 

Maďarská delegace dávala na stůl různé požadavky v posledních týdnech, které by ji přiměly změnit názor, ostatní země s tím ale nesouhlasily. Ještě tuto středu - den před druhým pokusem zlomit Orbánův odpor - vypadala situace zablokovaně. 

"Nijak jsme od Vánoc nepokročili, frustrace mezi zbylými šestadvaceti je obrovská," okomentoval atmosféru mezi lídry mimo záznam vysoce postavený zástupce EU.

Přesto bylo ve čtvrtek všechno jinak. V 11:21 předseda Evropské rady, tedy summitů EU, Charles Michel oznámil, že schůzka začala. Už v 11:26 tweetoval, že EU dosáhla dohody na pomoci Ukrajině. 

Průlomu se dosáhlo na neformálních debatách menší skupinky lídrů ve středu večer na okraj uctění památky nedávno zesnulého Jacquesa Delorse a ve čtvrtek ráno bezprostředně před summitem. 

Složení účastníků se měnilo, klíčovou roli ale sehráli francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, předsedkyně italské vlády Giorgia Meloniová a zástupci společných institucí jako Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Z jejich debat s Viktorem Orbánem vzešel "šém", který ho přiměl stáhnout veto rozpočtu. 

Z východoevropských politiků se vyjednávání zúčastnili jen litevský prezident Gitanas Nauséda a šéf polské vlády Donald Tusk. Premiér Petr Fiala (ODS) přiletěl do Bruselu ve čtvrtek ráno a nebyl účastníkem těchto schůzek.

"Proces nalezení shody měl nějaké fáze a dnešní výsledek není výsledek těch dvou tří jednání dnes. Zúčastnil jsem se všech důležitých schůzek," reagoval Fiala na dotaz, proč se separátních pokusů dohodnout se s Orbánem neúčastnil.

Jak se rodil kompromis

Co tedy přesně Orbán "dostal"? Maďarsko na pracovní úrovni před summitem žádalo, aby se utrácení peněz Ukrajinci každoročně jednomyslně schvalovalo - Orbán by tak držel nad penězi neustále hrozbu veta. To neprošlo.

Maďarský premiér se ale spokojil s možností evropské peníze pro Ukrajinu zkomplikovat. V závěrečném dokumentu ze summitu stojí, že vedení EU povede každý rok debatu o této pomoci Ukrajině - když s tím všichni lídři budou souhlasit. 

"Pokud se to ukáže jako nutné, za dva roky Evropská rada vyzve Evropskou komisi, aby předložila návrh na přezkum (pomoci) v souvislosti s novým rozpočtem EU," pokračuje dokument. Orbán tím získá veto navíc, protože každý přezkum rozpočtu unie provází jednomyslnost.

Diplomaté a insideři se na summitu rozcházeli v interpretaci toho, zda jde o Orbánovu porážku, nebo jestli přeci jen získal něco nad rámec jednoho veta navíc.

Klíč k odpovědi zřejmě leží v druhé drobné změně, kterou Orbán prosadil. V závěrech ze summitu lídři jednou větou odkazují na svoji dřívější dohodu, že případné zadržování peněz členskému státu z rozpočtu EU bude "objektivní, nestranné a založené na faktech".

EU nyní zadržuje maďarské vládě obrovskou částku, okolo 20 miliard eur z různých fondů kvůli porušování principů právního státu. Orbánova vláda tyto peníze potřebuje a dlouhodobě tvrdí, že při posuzování stavu maďarské justice nebo policie není EU nestranná a poškozuje zemi. 

"Je to samozřejmě o penězích. Orbán se možná nyní dostane snáz k zadržovaným fondům," okomentovala výsledek summitu dlouholetá maďarská korespondentka v Bruselu Katalin Halmaiová.

Tento názor sdílelo mnoho lidí blízkých jednání. "Od počátku to nebylo o ničem jiném než o tom, kolik peněz Orbán získá zpět," řekl mimo záznam jeden z nich. Jakou částku mohlo dostat Maďarsko neformálně přislíbenou, ale nevěděl. "To se neřeší ani v těch užších skupinkách lídrů," dodal.  

Sám Viktor Orbán každopádně dohodu interpretoval po svém a označil ji za svoje vítězství - tak, že se Maďarsko nebude muset podílet na pomoci Ukrajině. To ale není pravda. Podíl z balíku pro Kyjev bude muset zaplatit.

"Nehledejme za vším zákulisní dohody. Orbán dal přednost společné cestě a to je důležité," řekl k tomu český premiér novinářům v Bruselu. "Není příjemné být sám, to si každý z nás uvědomuje," dodal Fiala.

Video: Kamery zaznamenaly rozhovor Orbána se Zelenským (12. 12. 2023)

Orbán a Zelenskyj vedli intenzivní rozhovor, když se setkali při inauguraci argentiského prezidenta | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy