Kim Hjok-čchol, který nelehký úkol jednat o jaderném programu se Spojenými státy dostal jen krátce před hanojským summitem, zřejmě potrestán skutečně bude. Zatím je ale ve vazbě a na rozsudek stále ještě čeká, zjistila americká televizní stanice CNN.
Šlo přitom podle agentury Reuters o vycházející hvězdu severokorejské diplomacie. V minulosti působil na ministerstvu zdravotnictví a mezi lety 2014 a 2017 byl na velvyslanectví ve Španělsku, dokud ho Madrid po jedné severokorejské jaderné zkoušce nevyhostil.
O jeho popravě napsal minulý pátek jihokorejský list Čoson ilbo, který citoval svůj nejmenovaný zdroj z KLDR. "Byl obviněn ze špionáže pro Spojené státy, kvůli špatnému informování o vyjednávání a nepochopení amerických úmyslů," uváděl tento zdroj.
Podle jihokorejského deníku mělo jít o jeden z projevů čistek, do kterých se diktátor Kim Čong-un vrhl po nezdaru ve Vietnamu. Většina účastníků summitu, včetně Kimova tlumočníka, měla být poslána do lágrů. Mezi nimi i jeden z nejvýše postavených severokorejských diplomatů Kim Jong-čchol, který se těší ještě vyššímu postavení než podobně se jmenující Kim Hjok-čchol.
O víkendu se však objevily pochybnosti o radikálních čistkách. V severokorejských médiích se objevil záběr z koncertu, na kterém byl Kim Jong-čchol, mocný muž, který v lednu zavítal i do Bílého domu, ve společnosti vůdce Kim Čong-una. Takovou poctu by si jen těžko vysloužil někdo, kdo upadl v nemilost, upozornila stanice CNN.
A podobné je to zřejmě i v případě Kim Hjok-čchola. Vlastní zdroj CNN tvrdí, že zpráva o tvrdém trestu pro oba přední vyjednavače byla mylná.
Kim Hyok Chol, North Korean diplomat, is alive, sources say - CNN https://t.co/tPvuzRLz4M
— Dr. Mark P. Barry (@DrMarkPBarry) June 4, 2019
Vlivný Kim Jong-čchol ve skutečnosti nebyl v pracovním táboře. Místo toho ho komunistická strana zbavila skoro vší moci a "uklidila ho do kanceláře, kde sepsal sebekritická prohlášení", cituje CNN svůj zdroj. Kim Hjok-čchol prý zase čeká na trest ve vazbě.
Sebezpytování a převýchova
Severní Korea své diplomaty, kteří s Američany nedokázali vyjednat dohodu, zřejmě jen odklidila do ústraní. KLDR tím údajně dává Spojeným státům znamení, že neplánuje od jaderných rozhovorů odstoupit. Situace mezi oběma zeměmi je opět poměrně napjatá.
Únorový summit ve vietnamské metropoli ztroskotal kvůli požadavku Pchjongjangu na zrušení všech amerických sankcí. Američané zase trvali na totálním jaderném odzbrojení KLDR. Jednání skončila předčasně a bez společného prohlášení.
Jak upozorňuje CNN, podobné praktiky, kdy severokorejský režim "uklidí" nepohodlné, ale mocné lidi do ústraní a případně je "převychová", jsou v KLDR poměrně běžné. Bratr zakladatele KLDR Kim Ir-sena takto zmizel v 70. letech minulého století, aby se znovu objevil až v roce 1993.