Jaderný spor: Čína se odklání od Íránu

rst, ČTK
23. 11. 2005 17:19
Vídeň - Evropská unie a Spojené státy získávají ve svém sporu s Íránem o jeho jaderný program stále větší podporu Číny.
Ali Safavi člen opoziční exilové Národní rady íránského odporu (NCRI) během dnešní tiskové konference ve Vídni. Safavi obvinil Teherán, že zabraňuje inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) v důkladné prohlídce vojenských oblastí v Paršinu a Lavizan-Šianu.
Ali Safavi člen opoziční exilové Národní rady íránského odporu (NCRI) během dnešní tiskové konference ve Vídni. Safavi obvinil Teherán, že zabraňuje inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) v důkladné prohlídce vojenských oblastí v Paršinu a Lavizan-Šianu. | Foto: Aktuálně.cz

Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na diplomatické a oficiální zdroje v sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni.

Írán tak ve čtyři měsíce trvajícím sporu s EU o dohled nad procesem obohacování uranu ztrácí poslední velkou oporu. A to poté, co se na stranu EU a USA přiklonilo v posledních týdnech také Rusko.

Irán se už nemůže spoléhat na Moskvu ani Peking

Doposud se Teherán mohl spoléhat na Moskvu a Peking, že celá záležitost v případě jejího projednávání na půdě Rady bezpečnosti OSN ztroskotá.

Rusko a Čína jsou stálými členy rady a přinejmenším jejich tichý souhlas je nezbytný k tomu, aby proti Íránu rada vyhlásila sankce.

"Číňané jsou velmi konstruktivní a v jedné rovině s americko-evropským stanoviskem," citovala AP nejmenovaného činitele EU.

EU a USA se rozhodly, že na nadcházejícím zasedání guvernérů MAAE z 35 zemí, které začne ve čtvrtek, nebudou zatím prosazovat, aby se otázka již předávala Radě bezpečnosti OSN.

Trojice zemí zastupujících Evropskou unii v jednáních o íránském jaderném programu v úterý společně s Ruskem navíc navrhly Teheránu obnovení rozhovorů o jeho programu 6. prosince.

Jednání byla přerušena v srpnu, kdy Írán oznámil obnovení procesu obohacování uranu. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí dnes podle agentury Reuters reagoval prohlášením, že "ovzduší je příznivé" pro jednání po schůzce guvernérů MAAE.

Do Ruska

Rozhovory se zaměří na přemlouvání Íránu k přijetí návrhu na převedení výroby obohaceného uranu íránskými techniky na ruské území. Teherán se k tomu doposud stavěl odmítavě. Mezinárodní společenství podezírá teheránský režim, že si chce vytvořit přístup k jaderné bombě, i když se odvolává na smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Teherán sice tvrdí, že obohacený uran vyrábí pouze pro svou budovanou jadernou elektrárnu. Nicméně obohacený uran je ve stejné míře surovinou jak pro energetiku, tak i pro atomovou bombu. Záleží tudíž jen na držiteli, jak s ním nakonec naloží. Právě kontrolu využití vyráběné suroviny Írán doposud nechtěl připustit.

 

Právě se děje

Další zprávy