Jaderná elektrárna je proti islámu, tvrdí duchovní

Reuters, Red Zah
3. 9. 2007 20:25
Indonéští imámové napadli energetickou politiku vlády

Jakarta - Skupina muslimských duchovních v Indonésii oznámila, že úmysl vlády postavit v oblasti střední Jávy jadernou elektrárnu odporuje islámu, neboť nebezpečí s tím spojená výrazně převažují nad případným užitkem.

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na účastníka schůzky imámů v indonéském městě Jepara na ostrově Jáva.

ČTĚTE VÍCE: Playboy neodporuje islámu, rozhodl soud

Indonésie je jediným členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) z jihovýchodní Asie.

V poslední době se ale vláda v Jakartě snaží prosazovat myšlenku většího využívání alternativních zdrojů energie, aby se snížila závislost země na ropě i náklady na výrobu energie.

Vláda řekla jádru ano

Právě v této souvislosti oznámil kabinet prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona úmysl vybudovat na Murijském poloostrově v oblasti střední Jávy jadernou elektrárnu.

Mapa okolí Jávy
Mapa okolí Jávy | Foto: Aktuálně.cz

Plán nicméně vyvolal kontroverzi. Kritici především upozorňují na častá zemětřesení, která Indonésii, jež leží v seismicky aktivní zóně, postihují.

Islámští učenci z regionální pobočky největšího muslimského sdružení v zemi, organizace Nadhlatul Ulama (NU), se o víkendu sešli v Jepaře, aby o problému jednali.

Shodli se na tom, že by přítomnost reaktoru ohrozila životy místních obyvatel, a jako taková se protiví islámu.

"Dospěli jsme k závěru, že nevýhody této elektrárny dalece převažují nad případným užitkem. V sázce je samo přežití lidí v dané oblasti," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků schůzky Ahmad Rozikin.

Rozpory i mezi duchovními

Jak ale upřesnil generální tajemník NU Syaiful Bahri, fatva, tedy náboženský zákaz, který byl po schůzce vydán, má pouze oblastní váhu a otázka nadále zůstává otevřená: "Dokonce i mezi účastníky schůzky na věc panují rozdílné názory," vysvětlil Bahri.

Zemětřesení je v Indonésii velice častý jev.
Zemětřesení je v Indonésii velice častý jev. | Foto: Reuters

Navrhovaná elektrárna o kapacitě 1 000 megawattů a odhadovaných nákladech na výstavbu ve výši 1,5 miliardy dolarů by podle představ vlády měla pomoci uspokojit vzrůstající poptávku po energii ve čtvrté nejlidnatější zemi světa. Z více než 230 miliónů lidí jich přes 86 procent vyznává právě islám.

Státní energetická společnost PT Perusahaan Listrik Negara oznámila, že chce do roku 2010 v zemi vybudovat hned několik nových elektráren s celkovým výkonem 10 tisíc megawattů, aby mohla lépe čelit výpadkům v dodávkách elektřiny.

Podle ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohameda El Baradeje by Indonésie neměla mít problém s vybudováním civilního jaderného sektoru, neboť plní požadavky, jež na ni klade Smlouva o nešíření jaderných zbraní.

ČTĚTE VÍCE: Indonéskou Jávu postihlo silné zemětřesení

Podle mezinárodní organizace ochránců přírody Greenpeace by však vybudování jaderné elektrárny v tak seismicky aktivní zóně, jakou představuje právě Indonésie, bylo chybou.

 

 

Právě se děje

Další zprávy