Playboy neodporuje islámu, rozhodl soud

man
5. 4. 2007 18:15
Časopis smí v nejlidnatější muslimské zemi dál vycházet
Demonstrace indonéských žen proti časopisu.
Demonstrace indonéských žen proti časopisu. | Foto: Reuters

Jakarta - Výhra a radost na straně obhájců svobody slova, porážka a vztek na straně radikálních islamistů.

Tak dopadl dnešní jakartský proces se šéfredaktorem indonéské mutace časopisu Playboy Erwinem Arnadou.

Hrozily dva roky vězení

Za to, že známý měsíčník pro pány začal v Indonésii vydávat, mu hrozily minimálně dva a půl roku vězení. Obžaloba tvrdila, že časopis ohrožuje morálku v zemi a neslučuje se s islámskými hodnotami.

Soudce rozhodl o nevině Arnady, protože se podle něj neprovinil proti indonéskému zákonu o svobodě informací, přijatém po pádu dlouholetého diktátora Suharta v roce 1998.

"Je to pro nás velká úleva, neboť jsme dosud pracovali pod velkým tlakem. Dnešek je velkým dnem pro svobodu slova v Indonésii a potvrzením, že tato svoboda je nyní v Indonésii respektována," řekl při odchodu ze soudní síně šťastný vydavatel.

Před budovou postávaly asi dvě stovky radikálních islamistů, členů organizace Fronta obránců islámu. Dávali najevo nevoli nad rozhodnutím a slibovali Playboyi válku. Rozešli se ale klidně.

Početný kordon policistů s obušky, štíty a několika vodními děly nemusel zasahovat.

"Jsme velmi zklamáni, ale prosím nenechte se vyprovokovat a v klidu odejděte," řekl shromážděným jeden z lídrů militatní organizace.

Symbol úpadku Západu

První indonéské číslo Playboye vyšlo loni v dubnu a okamžitě vyvolalo podráždění v řadách konzervativních a hluboce věřících muslimů.

Těch sice v Indonésii příliš mnoho není - většinu tvoří v zemi sekulární či "vlažní" muslimové - ale podařilo se jim udělat z Playboye celostátně diskutované téma.

Časopis je pro nemálo muslimů v celém světě symbolem údajného morálního úpadku Západu a nevázané sexuality, kterou islám odsuzuje.

Šéfredaktor indonéského Playboye Erwin Arnada přichází k soudu.
Šéfredaktor indonéského Playboye Erwin Arnada přichází k soudu. | Foto: Reuters

Policie vyšetřovala nejen dvaačtyřicetiletého vydavatele, ale i dvě modelky, které se na stránkách časopisu předvedly.

"Nelituji toho, že jsem pro Playboy pózovala. Je to legálně vydávaný časopis a v islámu nikde není uvedeno, že se to nesmí. Tak co má být?" řekla agentuře Reuters modelka Kartika Gunawanová.

Radikální islamisté vyhrožovali všem, kdo mají s Playboyem co do činění, násilím. Jednou dokonce zaútočili na kancelář redakce v Jakartě.

Přesun na Bali

Vedení časopisu proto raději přesídlilo z metropole na ostrov Bali, kde převládá hinduistické obyvatelstvo a tlak islámských fundamentalistů tam je nesrovnatelně menší.

Měsíčník vychází v nákladu sto tisíc výtisků (Indonésie má 220 miliónů obyvatel) a prodejci ho z bezpečnostních důvodů nevystavují viditelně na pultech.

  • Bali se snaží zapomenout na útoky teroristů. Čtěte ZDE

Indonéský Playboy se ale od toho, který známe v Evropě, přece jen liší. Je cudnější. Drží se jedné zásady: neukazovat fotografie ženských ňader a klínů.

Vše končí u odhalených ramen či nohou.

"Úplnou nahotu nikdy ukazovat nebudeme," slíbil Erwin Arnada.

 

Právě se děje

Další zprávy