Podle Annana by se tak mělo stát v okamžiku, kdy zde OSN bude mít dostatečně silný a efektivní kontingent mírových jednotek.
"V současné době máme v Libanonu 2500 příslušníků mírových sil, v následujích dnech a týdnech hodláme tento počet zdvojnásobit," uvedl Annan po setkání s izraelským premiérem Olmertem.
Jakmile bude mít OSN v oblasti na 5000 vojáků, měl by Izrael své jednotky podle Annana stáhnout.
- Speciál deníku Aktuálně.cz s veškerými informacemi o izraelsko-libanonského konfliktu naleznete ZDE.
Stáhneme se, jen pokud se naplní rezoluce OSN
Izraelský premiér Ehud Omert v reakci na jeho prohlášení uvedl, že jakékoli stažení připadá v úvahu až v okamžiku, kdy bude naplněna rezoluce OSN týkající se vyhlášení příměří s hnutím Hizballáh.
"Obsah rezoluce je pevně daný a veškerá další opatření včetně zrušení blokády Libanonu budou zavedena v souvislosti s naplněním všech jejích článků," uvedl Olmert.
Tím nejdůležitějším, k čemu blokáda Izraeli podle Olmerta slouží, je zamezení tomu, aby se hnutí Hizballáh mohlo znovu vyzbrojit.
Odvolání blokády bude podle něj možné až poté, co se v jednotky OSN rozmístí i podél hranice Libanonu se Sýrií tak, aby byly schopné efektivně zabránit dalším dodávkám zbraní oslabenému Hizballáhu.
Mise Kofiho Annana: cílem zrušit blokádu
Šéf OSN je v současnosti v Jeruzalémě, kam dorazil po návštěvě Libanonu. V oblasti se snaží posílit křehké čtrnáctidenní příměří mezi Izraelem a Hizballáhem.
Jeho hlavním cílem je právě zrušení izraelské vzdušné a námořní blokády, která ztěžuje život obyvatelům Libanonu již měsíc a půl.
"Je to velmi důležitý krok nejen kvůli svým pozitivním ekonomickým dopadům ale i směrem k posílení demokratické libanonské vlády," uvedl Annan.
Rezoluce OSN číslo 1701 obsahuje mimo jiné článek o rozmístění mírových jednotek v počtu 15 000 vojáků do oblasti jižního Libanonu do 4. listopadu tohoto roku. Tyto jednotky zde mají působit společně se silami vládní libanonské armády.