O přípravách vojenského útoku proti Íránu se v sobotu zmínil izraelský ministr obrany Šaul Mofaz. "Izrael se nesmíří s tím, že by Írán byl vybaven jadernými zbraněmi, a musí být schopen se ubránit, a to všemi prostředky. Na to se připravujeme," uvedl Mofaz na akademické konferenci v Tel Avivu.
Ministr obrany zároveň řekl, že pro tuto chvíli dává Izrael přednost diplomatickému řešení. Uvalení sankcí a přísný mezinárodní dohled nad íránskými jadernými zařízeními jsou podle něj v současnosti správnou politikou.
Napětí mezi Íránem a Izraelem roste
Izrael považuje dlouhodobě Írán za největší hrozbu pro svou bezpečnost. Napětí mezi oběma zeměmi v poslední době zvýšila prohlášení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který se nechal slyšet, že Izrael je třeba vymazat z mapy, a při několika příležitostech vyzval k vystěhování Židů z Izraele.#reklama
Informace o přípravách Izraele na útok proti Íránu se v poslední době objevily několikrát. Skotský list Herald před dvěma týdny přinesl informaci, že Izrael zpřesňuje své plány preventivního úderu na jaderná zařízení v Íránu. Jedním z jeho hlavních cílů by mělo být výzkumné středisko v Natanzu, z něhož Íránci počátkem ledna sundali pečetě a kde byly vyráběny centrifugy sloužící k obohacování uranu.
Izrael si podle deníku od útoku slibuje, že se mu podaří vrátit íránský jaderný program o několik let zpátky. "Podzemní komplexy musí být zásobovány vzduchem, vodou a palivem. Mají také vstupy, které nejsou dokonale chráněny proti konvenčnímu útoku. Zničíte-li tuto infrastrukturu, vyřadíte celé zařízení z provozu," citoval Herald izraelského činitele.
Irácký šíitský radikál Sadr slíbil pomoc, bude-li Írán napaden
Irácký radikální šíitský duchovní Muktada Sadr dnes ujistil Írán, že jeho přívrženci budou podporovat tuto zemi, pokud se stane cílem útoku. S odvoláním na íránskou agenturu IRNA to napsala agentura Reuters.
"Pokud budou sousední islámské země, včetně Íránu, napadeny, pak je Mahdího armáda podpoří," prohlásil Sadr, který je nyní na návštěvě Íránu, kde se setkal mimo jiné s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím.
Mahdího armáda je ozbrojenou skupinou hnutí kolem Muktady Sadra. Tyto oddíly v roce 2004 bojovaly proti americké armádě v šíitských městech jižně od Bagdádu. Nyní spolupracují s vládou, avšak sunnité si stěžují, že milicionáři berou zákon do svých rukou.