Izrael po dvou dnech opět zpřístupnil Chrámovou horu v Jeruzalémě

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2017 14:38
Po dvou dnech Izrael opět zpřístupnil Chrámovou horu v Jeruzalémě. Uzavřel ji kvůli pátečnímu útoku, při němž zahynuli dva policisté. Informoval o tom agentura AFP. Podle médií jsou u vstupů na místo, které je posvátné pro židy i muslimy, zvýšená bezpečnostní opatření. U všech vstupů do okrsku Chrámové hory byly instalovány detektory kovů. Nadace Vakf, která spravuje svatyně, protestovala proti instalaci detektorů a vyzvala muslimy, aby jimi nevstupovali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Jeruzalém - Izrael v neděli po dvoudenní uzávěře opět zpřístupnil Chrámovou horu v Jeruzalémě. Uzavřel ji kvůli pátečnímu útoku, při němž zahynuli dva policisté. Informoval o tom agentura AFP.

Podle izraelských sdělovacích prostředků jsou u vstupů na místo, které je posvátné pro židy i muslimy, zvýšená bezpečnostní opatření. U vstupů do okrsku Chrámové hory jsou instalovány detektory kovů, což vyvolává obavy, že se budou tvořit fronty.

Izrael k uzávěře přistoupil po pátečním útoku, při němž tři izraelští Arabové zastřelili u jedné z bran vedoucích k okrsku dva policisty. Ačkoli správa muslimských svatyň spadá pod náboženskou nadaci jmenovanou Jordánskem, o nových bezpečnostních opatřeních rozhodl Izrael.

Ve chvíli, kdy na prostranství před mešitami začali vstupovat první návštěvníci, se ozývaly výkřiky Bůh je velký.

Nadace Vakf, která spravuje svatyně, podle izraelských sdělovacích prostředků protestovala proti instalaci detektorů a vyzvala muslimy, aby jimi nevstupovali.

Izraelské sdělovací prostředky napsaly, že ačkoli vojáci nechávali lidi procházet dovnitř i mimo detektory, jeden zástupce Vakf vyšel z okrsku a prohlásil, že Vakf odmítá nová opatření. Věřící vyzval, aby do komplexu nevcházeli, a zorganizoval protestní modlitbu před vstupem. Do okrsku vešlo jen asi 200 lidí.

Na hoře v minulosti stával židovský chrám, nyní jsou tam mešity. Pro muslimy jde o třetí nejposvátnější místo islámu po Mekce a Medíně.

"Po debatě s bezpečnostními představiteli jsem vydal příkaz umístit ke vchodům na Chrámovou horu detektory kovů. Umístíme tam také bezpečnostní kamery, což nám umožní získat téměř naprostou kontrolu toho, co se tam děje," sdělil k opatřením premiér Benjamin Netanjahu.

Podle izraelských zpráv útočníci v pátek vyšli k Lví bráně z okrsku Chrámové hory a použili zbraně, které byly ukryty uvnitř.

V Jeruzalémě stále platí zpřísněná bezpečnostní opatření a jeruzalémská policie je v pohotovosti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy