Jeruzalém - Designovaný izraelský premiér a šéf pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu se dohodl s předsedou Strany práce Ehudem Barakem na utvoření společné vlády.
Předběžnou dohodu obou expremiérů pak na svém úterním zasedání posvětilo i širší vedení Strany práce.
Podle zpravodajů však byla debata o uzavření spojenectví s tradičním politickým rivalem velmi bouřlivá a výsledek hlasování byl velice těsný. Pro vstup do Netanjahuovy vlády zvedlo ruku 680 delegátů sjezdu ústředního výboru, proti jich bylo 507.
Po oznámení výsledků byly v sále slyšet výkřiky "hanba". Odpůrcům spolupráce s Likudem vadí především dosavadní zdrženlivý, či spíše odmítavý přístup pravice k mírovým rozhovorům s Palestinci.
Barak ale k delegátům sjezdu promluvil s apelem, v němž se je snažil přesvědčit, že Strana práce může sehrát ve vládě národní jednoty důležitou roli, zatímco v opozici byla odsouzena k bezvýznamnosti.
Post ministra obrany, který dosud zastával, by si měl Barak udržet i v nové vládě.
Netanjahu už se dříve dohodl na vládní spolupráci s ultranacionalisty ze strany Jisrael Bejtejnu i s radikálně nábožensky orientovanou stranou Šás.
Účast Strany práce ale nové vládě, která má nyní zajištěnu ve 120členném Knesetu většinu 66 hlasů, propůjčí podle analytiků větší mezinárodní kredit.
Klíčové je to zejména v případě Spojených států, kde nová administrativa Baracka Obamy avizovala upřímný zájem na oživení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci.
Jak už dříve uvedl izraelský rozhlas, v dohodě mezi Netanjahuem a Barakem je údajně zahrnuta i klauzule, která ukládá novému premiérovi respektovat veškeré předchozí diplomatické a mezinárodní dohody s Palestinci. Netanjahu dostal od prezidenta Šimona Perese na sestavení nové vlády lhůtu do 3.dubna.