Izraelci znovu průkopníky: omikron chtějí zastavit čtvrtými dávkami vakcíny

Helena Truchlá Helena Truchlá
3. 1. 2022 20:00
Izrael byl jednou z prvních zemí, kde v prosinci 2020 začalo plošné očkování proti koronaviru. Už loni v létě si tam lidé mohli dojít pro třetí, posilují dávku. Teď devítimilionový stát začal vydávat i dávky čtvrté - nejprve pro vážně nemocné a obyvatele domů s pečovatelskou službou, na řadě jsou i šedesátníci a starší lidé. Čtvrtá dávka má pomoci s očekávanou vlnu nákaz novou variantou omikron.
Příprava na očkování čtvrtými dávkami v Izraeli, konec prosince 2021.
Příprava na očkování čtvrtými dávkami v Izraeli, konec prosince 2021. | Foto: Reuters

"Strategie pro překonání omikronu je jasná: čím větší vlna, tím větší ochranu budeme potřebovat," uvedl izraelský premiér Naftali Bennett, když vláda v neděli schválila čtvrtou dávku pro lidi starší 60 let a zdravotníky. Podle Bennetta se tak jeho země opět stává průkopníkem celosvětových očkovacích snah. 

Izrael se v posledních dnech potýká s novou vlnou nákaz, která souvisí s rozšířením vysoce infekční varianty viru SARS-CoV-2 nazývané omikron. Pozitivně testovaných tu přibývá nejrychleji od září, většinou 5000 za den. Úřady očekávají, že brzy jich může být i 50 tisíc denně. Do konce ledna by se podle nich mohly nakazit až čtyři miliony lidí.

Podle Nachmana Ashe z izraelského ministerstva zdravotnictví je možné, že země je kvůli omikronu na cestě k takzvané "kolektivní imunitě". Ta označuje stav, kdy se nemoc nemůže ve společnosti dál šířit, protože drtivá většina lidí je odolná buď po jejím prodělání, nebo právě díky očkování. 

"Nechceme kolektivní imunity dosáhnout pomocí (velkého počtu) nákaz. Chceme, aby k tomu došlo v důsledku naočkování mnoha lidí," zdůrazňuje podle britského serveru BBC Ash. Varianta omikron nicméně podle zatím dostupných dat nezpůsobuje tak vážný průběh nemoci jako předchozí verze viru - a to zejména u těch, kteří už dostali tři očkovací dávky. 

Dvě dávky nestačí

Zcela proočkováno je v Izraeli asi 60 procent obyvatel, prakticky všichni vakcínou od firem Pfizer/BioNTech. Zdejší úřady ale do této skupiny zahrnují ve svých statistikách jen očkované třemi dávkami nebo ty, kteří dostali druhou dávku před méně než půl rokem.

"Ukazuje se, že základní očkování bude nezbytné jako třídávkové," uvedl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz také Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti. Podle něj se dá očekávat, že imunita získaná třetí dávkou nebude klesat tak rychle jako po dvou předchozích, tedy zhruba do zmíněného půl roku.

"A pak už jenom jedna dávka na přeočkování, například jednou ročně," dodává Chlíbek.

Jenže Izrael mluví už o dávce čtvrté, ačkoliv někteří tamní odborníci v posledních týdnech varovali, že ta přichází brzy. "Příliš mnoho dávek může způsobit únavu imunitního systému a ohrozit tak schopnost těla bojovat s koronavirem," popisuje americký deník New York Times s odkazem na záznam předvánočního jednání skupiny expertů, kteří radí izraelské vládě. Část z nich upozornila i na to, že stovky tisíc lidí si ještě nepřišly ani pro třetí dávku a asi 30 procent obyvatel Izraele se nenechalo očkovat vůbec.

Experti se ale nakonec shodli, že rychlé přeočkování je s ohledem na masivní šíření omikronu stále tou bezpečnější cestou. Na základě jejich doporučení pak izraelská vláda o uplynulém víkendu rozšířila možnosti očkování čtvrtou dávkou.

Jako proti chřipce

V Česku má dvě dávky koronavirové vakcíny asi 62 procent obyvatel, třetí dávku bezmála 23 procent. O plošném očkování čtvrtými dávkami se v tuzemsku zatím neuvažuje. Podle lékaře a zástupce České vakcinologické společnosti Daniela Dražana dává v tuto chvíli smysl ji nabízet jen dospělým lidem se závažnými poruchami imunity. "Ti mají dostat dvě dávky základního schématu, dodatečnou dávku nejdříve za další čtyři týdny a posilující (čtvrtou) dávku za dalších nejméně pět měsíců. Pro nikoho jiného zatím není potřeba," vyjmenovává Dražan. 

Například proti chřipce, což je rovněž virové onemocnění, se nyní dá očkovat pravidelně každý rok. Není vyloučené, že podobný způsob ochrany bude výhledově platit i pro covid-19.

Podle virologa Pavla Plevky ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC) bude další postup záležet na vývoji epidemie - na tom, jak bude virus mutovat a jak se budou chovat jeho nové varianty, a také na rychlosti, s jakou bude ochrana po očkování slábnout. "Jak dlouho vydrží imunita po třetí dávce, budeme muset zjistit až pozorováním šíření viru v populaci," dodává Plevka. 

Video: Klíčové budou hospitalizace, říká Tuček o omikronu

Je lepší být připravený. Apel vlády na zodpovědnost vnímám jako pokus o restart, míní datový analytik centra BISOP Vít Tuček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy