Italský parlament dal zelenou civilním svazkům mezi homosexuály

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2016 16:41
Italský parlament podpořil uzákonění registrovaného partnerství. V hlasování v tomto ohledu vládě vyjádřil důvěru. Agentura ANSA informovala, že sněmovna nyní podrobně prozkoumá všech 39 bodů uvedených v návrhu zákona o civilních svazcích mezi homosexuály. Ten by pak měl být formálně přijat ještě ve středu večer. Uzákonění podpořilo 369 poslanců, 193 bylo proti a dva se zdrželi hlasování. Z návrhu nicméně zmizel bod umožňující jednomu z partnerů adoptovat dítě toho druhého. Agentura připomněla, že Itálie je poslední západoevropskou zemí, která po právní stránce neuznává ani sňatky, ani civilní svazky mezi homosexuály.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: pridemanila

Řím - Italští poslanci definitivně schválili registrované partnerství homosexuálů, když na středečním zasedání nejprve vyslovili důvěru premiérovi Matteu Renzimu, který o ni požádal v souvislosti s tímto zákonem.

Později odpoledne ještě musejí poslanci zákon formálně potvrdit. Informovala o tom agentura Reuters.

Itálie byla jednou z posledních evropských zemí, kde bylo partnerství osobám stejného pohlaví upíráno.

Adoptovat partnerovo dítě nebude možné

Pro důvěru premiérovi se dnes vyslovilo 369 ze 630členné Poslanecké sněmovny, 193 poslanců bylo proti, dva se zdrželi.

Vláda premiéra Renziho spojila hlasování o důvěře se zákonem již v únoru v Senátu, který návrh na registrované partnerství tehdy schválil značně okleštěný, což musel udělat sám Renzi kvůli odporu ve vlastní středolevicové koalici.

Vypuštěna z návrhu zákona tak v únoru byla ta část, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky. Zákon ale nevylučuje přiznání rodičovských práv partnerovi stejného pohlaví soudní cestou případ od případu, jak tomu bylo i doposud.

Z návrhu zmizela také povinnost věrnosti partnerovi, jež by podle katolické církve odkazovala na rovnost registrovaného partnerství s manželstvím.

Naopak vzájemná vyživovací povinnost partnerů, možnost pobírat vdovský či vdovecký důchod, udělení občanství partnerovi ze zahraničí, právo navštěvovat partnera v nemocnici či možnost přijmout partnerovo příjmení v normě zůstaly.

Téma registrovaného partnerství Itálii rozdělilo na dva zhruba stejně velké tábory. Debatu silně ovlivňoval odpor katolické církve proti této formě partnerství, i když sám papež proti němu až tak vyhraněně nevystupuje. Před hlasováním parlamentu se v zemi konala řada demonstrací za účasti desetitisíců stoupenců i odpůrců registrovaného partnerství. Renzi v únoru také vyzval katolickou církev, aby do práce parlamentu nezasahovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy