Homosexuálové by si mohli adoptovat dítě partnera, ministři připravili nový návrh

Domácí Domácí
15. 3. 2016 9:50
Registrovaní partneři by si mohli adoptovat dítě svého protějšku. Alespoň tak zní novela, kterou sepsal ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle zastánců novely by se zjednodušila situace v případě rozvodu partnerů nebo úmrtí jednoho z nich. Podle nich je současná situace v rozporu s nejlepším zájmem dítěte. Proti novele se vyjádřili zástupci opoziční pravice i lidovci.
Registrovaní partneři by si mohli adoptovat dítě svého partnera. (Ilustrační foto)
Registrovaní partneři by si mohli adoptovat dítě svého partnera. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Registrovaní partneři by si mohli adoptovat dítě svého partnera. Novelu zákona předložili ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle nich jde především o ochranu dětí, které by v případě rozpadu svazku partnerů dostávaly výživné nebo by v případě úmrtí jednoho z rodičů měly nárok na sirotčí důchod. Zprávu přinesly deníky Právo a MF Dnes.

Pokud by nový zákon vyšel v platnost, stalo by se Česko šestnáctou zemí v Evropské unii, kde je možné, aby děti měly dvě matky nebo dva otce. Podle poslankyně ANO Radky Maxové, by se nový zákon mohl dotknout až tisícovky dětí. Poslankyně se už před časem podobnou novelu snažila prosadit ve Sněmovně.

"Náš návrh je legislativně propracovanější a byl konzultován s dotčenými resorty," řekl Právu Dienstbier s tím, že nový návrh má podle něj větší šanci na schválení.

Je to celé klasický kulturní marxismus

Návrh sepsaný ministry ze dvou koaličních stran bude po připomínkovém řízení předložen vládě a do léta by se měla novela dostat do Sněmovny. Proti budou pravděpodobně nejvíce lidovci a pravicová opozice. "Já jsem proti. Je to celé klasický kulturní marxismus, který se zabývá tím, jak destruovat společnost,“ řekl poslanec ODS Marek Benda MF Dnes.

"Nepředpokládám, že zákon podpoříme. Podle nás není potřeba a je v rozporu s Listinou základních práv a svobod," reagoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Podle zastánců novely, by zákon usnadnil každodenní život rodině a také by se zjednodušila situace v případě úmrtí, či ukončení svazku partnerů. "Tato situace ohrožuje samotnou rodinu a je nepochybně v rozporu s nejlepším zájmem dítěte, pro které je žádoucí, aby osoby, které od narození považuje za své rodiče a které miluje, byly jeho rodiči nejen de facto, ale i de iure,“ tvrdí poslanci, kteří novelu připravili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedla to v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS.

Podle Pekingu by se ČR měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 47 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy