reklama
 
 

Homosexuálové by si mohli adoptovat dítě partnera, ministři připravili nový návrh

15. 3. 2016 9:50
Registrovaní partneři by si mohli adoptovat dítě svého protějšku. Alespoň tak zní novela, kterou sepsal ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle zastánců novely by se zjednodušila situace v případě rozvodu partnerů nebo úmrtí jednoho z nich. Podle nich je současná situace v rozporu s nejlepším zájmem dítěte. Proti novele se vyjádřili zástupci opoziční pravice i lidovci.

Praha - Registrovaní partneři by si mohli adoptovat dítě svého partnera. Novelu zákona předložili ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle nich jde především o ochranu dětí, které by v případě rozpadu svazku partnerů dostávaly výživné nebo by v případě úmrtí jednoho z rodičů měly nárok na sirotčí důchod. Zprávu přinesly deníky Právo a MF Dnes.

Pokud by nový zákon vyšel v platnost, stalo by se Česko šestnáctou zemí v Evropské unii, kde je možné, aby děti měly dvě matky nebo dva otce. Podle poslankyně ANO Radky Maxové, by se nový zákon mohl dotknout až tisícovky dětí. Poslankyně se už před časem podobnou novelu snažila prosadit ve Sněmovně.

"Náš návrh je legislativně propracovanější a byl konzultován s dotčenými resorty," řekl Právu Dienstbier s tím, že nový návrh má podle něj větší šanci na schválení.

Je to celé klasický kulturní marxismus

Návrh sepsaný ministry ze dvou koaličních stran bude po připomínkovém řízení předložen vládě a do léta by se měla novela dostat do Sněmovny. Proti budou pravděpodobně nejvíce lidovci a pravicová opozice. "Já jsem proti. Je to celé klasický kulturní marxismus, který se zabývá tím, jak destruovat společnost,“ řekl poslanec ODS Marek Benda MF Dnes.

"Nepředpokládám, že zákon podpoříme. Podle nás není potřeba a je v rozporu s Listinou základních práv a svobod," reagoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Podle zastánců novely, by zákon usnadnil každodenní život rodině a také by se zjednodušila situace v případě úmrtí, či ukončení svazku partnerů. "Tato situace ohrožuje samotnou rodinu a je nepochybně v rozporu s nejlepším zájmem dítěte, pro které je žádoucí, aby osoby, které od narození považuje za své rodiče a které miluje, byly jeho rodiči nejen de facto, ale i de iure,“ tvrdí poslanci, kteří novelu připravili.

autor: Domácí | 15. 3. 2016 9:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama