Giorgio Napolitano se minulý týden stal prvním prezidentem Itálie, který vzešel z komunistického hnutí.
Sám o sobě prohlásil, že chce být prezidentem národního usmíření.
Lekce, kterou si Prodi pamatuje
Jmenováním vlády včera pověřil vítěze dubnových voleb Romana Prodiho. Dnes představená vláda je podle italského deníku Corriere della Sera překvapivě "spíše levicová než středová".
- Itálii povede exkomunista Napolitano - NAJDETE ZDE
"Vláda je tvořena převážně levicovými politiky, což je vzhledem k voličstvu i předpokládaným postojům vlády překvapivé," píše italský deník.
Infobox
- Italské volby: Souboj Titánů
PŘEČTĚTE SI:
- Berlusconi klidnější, stále trvá na svém
- Berlusconi označil volby za plné podvodů
Možná si nový italský premiér pouze vzpomněl na osud své první vlády. Ta v roce 1998 po dvou letech v úřadu skončila právě kvůli nespokojenosti komunistických koaličních partnerů.
Šéfem opozice zůstává Berlusconi
Prodi sice již několik týdnů opakuje, že až přijde jeho čas, "bude připraven", jeho devítičlenná koalice spojující katolíky a komunisty ho však nutí k zdlouhavému vyjednávání.
Kromě silné opozice, v jejímž čele podle dnešního prohlášení zůstává Silvio Berlusconi, tak budou jeho vládu provázet také spory uvnitř koalice.
Hnutí Růže v pěsti, aliance radikálů a socialistů, dala najevo výhrady k Prodiho posledním návrhům.
Jedna z jeho představitelek, bývalá evropská komisařka Emma Boninová, usilovala o resort obrany, na nějž si dělal zálusk také šéf malé centristické strany Unie demokratů pro Evropu Clemente Mastella.
Boninová jako jedna ze šesti žen v nové vládě se tak musela spokojit s ministerstvem pro evropské záležitosti.
Sám Prodi dnes přiznal, že koalice prošla v uplynulých dnech zkouškami, jako byla obtížná volba předsedů obou komor parlamentu a volba prezidenta.
Ekonomika především
"Zavázal jsem se však, že sestavím vyváženou a solidní vládu, která bude schopna čelit ekonomickým problémům země, zajistit sociální soudržnost a zaručit mladým budoucnost," prohlásil Prodi.
Klíčové ministerstvo hospodářství tak podle očekávání obsadí bývalý člen vedení Evropské centrální banky Tommaso Padoa-Schioppa.
Jeho jmenování považují finanční trhy a mezinárodní instituce za záruku, že bude zmírněn deficit italského rozpočtu, který nyní představuje 4,1 procenta hrubého domácího produktu, a sníží se státní dluh dosahující 107 procent HDP.
Berlusconi: Váš život bude těžký
Do čela ministerstva zahraničí míří Massimo d'Alema, předseda strany Levicoví demokraté, která vzešla z italské komunistické strany.
Do čela ministerstva vnitra postavil Prodi dalšího bývalého premiéra Giuliana Amata, ministerstvo obrany přebírá Arturo Parisi, jeden z nejbližších Prodiho spolupracovníků.
Odstupující šéf vlády Berlusconi po své schůzce s prezidentem oznámil, že jeho koalice bude "zodpovědnou opozicí". Prodimu ale slíbil "nesnadný život". Prohlásil, že pravý střed bude připraven "demokraticky využít slabin" svého protivníka.