Řím - Italská policie zatýkala kvůli machinacím ve Vatikánské bance. Ruka zákona dopadla na trojici mužů, kteří jsou podezřelí z podvodu a korupce.
Jde o brokera, zaměstnance tajné služby a vysoce postaveného církevního hodnostáře, jímž je podle médií nuncius Vittorio Scarano. Biskup z jihoitalského Salerna je momentálně ve vazbě ve věznici Regina Coeli.
Agentura AP napsala, že případ se týká pokusu o převoz 20 milionů eur (půl miliardy Kč) ze švýcarské banky do Itálie, a to italským vládním letadlem. Za to měl údajně Scarano inkasovat 400 tisíc eur.
Diplomatický průlom
Server Corriere della Sera napsal, že jde o diplomatický průlom, jenž může být prvním ze signálů radikálních změn ve vztahu mezi Itálií a Vatikánem.
Prokuratura v Římě se složitým systémem operací banky a anonymními účty, na kterých se peníze pohybují, zabývá od loňska.
Přišla totiž na nerespektování základních principů, které v Evropě platí pro obranu před praním špinavých peněz a pro zajištění transparentnosti bank.
K zatčení došlo necelých 48 hodin poté, co papež František oznámil jmenování zvláštní vyšetřovací komise. Ta má za úkol prověřit hospodaření Ústavu pro věci víry (IOR), jak zní oficiální název instituce, která spravuje jmění dosahující bezmála 5,5 miliardy eur.
Banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. V posledních třiceti letech se ovšem potýká s řadou skandálů, včetně napojení na lidi z podsvětí, což ovšem Vatikán popírá.