Řím - Veřejnou dopravu v řadě italských měst v úterý vážně narušila osmihodinová generální stávka vyhlášená odbory na protest proti rozpočtovým škrtům vyhlášeným kabinetem premiéra Silvia Berlusconiho.
Desetitisíce osob se vyrojily do ulic Říma, Turína, Milána, Janova, Florencie, Bologni a Neapole, ve kterých jezdily se zpožděním autobusy i příměstské vlaky.
Odboráře nejvíce rozlítil fakt, že zatímco se vláda rozhodla šetřit na řadových zaměstnancích, nejbohatších Italů se úspory nijak nedotknou. Ministr financí Giulio Tremonti přitom minulý měsíc oznámil, že dodatečně zdaní deseti procenty příjmy nad 150 tisíc eur ročně a pěti procenty devadesátitisícové výdělky.
"Zaplatit mají znovu ti, kdo platí vždy," stálo na jednom z plakátů protestujících odborářů.
Berlusconiho vláda, která se snaží snížit enormní zadlužení země, předložila do parlamentu úsporný balíček v hodnotě 45 miliard eur. Již v červenci schválila úspory v hodnotě 48 miliard.
"Je to nespravedlivé, zaměřit se na lidi, jako jsem já," citovala agentura Reuters devětačtyřicetiletého zaměstnance průmyslové prádelny Marka Vaccu. "Vydělávám pouze tisíc eur měsíčně (24,4 tisíc korun).
Krize v Itálii může ohrozit eurozónu
V tradičně ostře rozhádaném italském parlamentu má vláda vedená Berlusconiho Lidem svobody v řadě položek úsporného balíčku podporu opoziční Demokratické strany, která si uvědomuje vážnost situace.
Úroky ze státních dluhopisů překročily šestiprocentní hranici a bez škrtů by se zadlužení vymklo kontrole vlády v Římě.
Té se dostalo v uplynulých dnech vážného varování od Evropské centrální banky (ECB) i některých zemí Evropské unie poukazujících na to, že pokud by se finanční krize v Itálii dále prohloubila, znamenala by vážné nebezpečí pro celou eurozónu.
Tremonti naznačil, že jako další opatření může přijít zvýšení daně z přidané hodnoty a posunutí důchodového věku.
Úsporná opatření jsou nezbytná, odbory i levicová opozice však kritizují jejich nevyváženost, EU a ECB zase chaotický způsob, jakým jsou přijímána.
Hrubý domácí produkt země činí 1,2 bilionu eur, státní dluh se blíží 125 procentům HDP.
Sběratel skandálů
Premiér Berlusconi, čelící několika soudním procesům, čelí nyní dalšímu skandálu poté, co neapolský prokurátor Francesco Greco minulý týden naznačil, že předseda vlády si zaplatil mlčení podnikatele Giampaola Tarantiniho půl milionem eur.
Ten měl před vyšetřovateli zatajit některé skutečnosti týkající se případu mladistvých prostitutek, jež se účastnily divokých večírků pořádaných Berlusconim v jeho milánské vile.
Dnešní stávka poznamenala mimo jiné provoz na římských letištích Fiumicino a Ciampino, která musela zrušit na 130 letů.
ČSA se na ohlášenou stávku připravila a podobně jako Lufthansa některé odlety posunula tak, aby stroje přistávaly až po skončení stávky.