Itálie začala požadovat 5000 eur po migrantech, aby je neumístila do detence

ČTK ČTK
23. 9. 2023 7:37
Itálie začala požadovat zhruba 5000 eur (přibližně 120 000 korun) po žadatelích o azyl, kteří chtějí zůstat na svobodě během konečné fáze řízení o své žádosti. Jinak jim hrozí umístění do detenčního zařízení CPR. Dekret byl vydán v oficiálním věstníku a je tudíž platný, informovala v pátek agentura ANSA. Opatření vyvolalo silnou kritiku ze strany opozice.
Foto: Reuters

Právě posílení sítě detenčních zařízení pro migranty CPR je jedním z klíčových opatření, které tento týden představila vláda Giorgie Meloniové. Reagovala tak na výrazný růst počtu migrantů, kteří v uplynulých dvou týdnech připluli ze severu Afriky do Itálie, hlavně na ostrov Lampedusa. Vláda chce prodloužit maximální dobu zadržení migrantů až na 18 měsíců a současně zvýšit počet detenčních center.

Nový dekret vytváří možnost, jak se detenci vyhnout v době, kdy úřady rozhodují o odvolání ohledně žádosti o azyl. Při složení "finanční garance" ve výši 4938 eur úřady migranta nenechají v zařízení CPR. To se týká lidí, kteří na italské území přišli z bezpečné země, například z Tuniska. V případě, že se migrant vzdálí z italského území či si nepřevezme konečné zamítavé rozhodnutí o řízení o azylu, částka propadne státu.

Vláda ani ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí, která nařízení vydala, opatření nekomentovala. Silná kritika naopak zaznívá od opozice. Šéfka opoziční Demokratické strany Elly Schleinová označila opatření za "poslední krutost" vlády premiérky Meloniové. "Je to diskriminační, třídní a nelidský úplatek, který se požaduje od těch, kdo utíkají před hladem a válkou," uvedl poslanec z opozičního uskupeni +Europa Riccardo Magi.

Opatření kritizují i organizace pomáhající migrantům, které se však domnívají, že dekret bude mít velmi omezený dopad. Nejde jen o výši částky, kterou často migranti nedisponují. Počítá se také s tím, že částku je nutné složit jako bankovní či pojišťovací garanci, což je administrativně náročné.

Letos do Itálie přijelo na 130 000 migrantů, což je zhruba dvojnásobné množství než ve stejném období loňského roku. Kritici premiérky Meloniové často uvádějí, že tato krajně pravicová politička ostře kritizovala předchozí vlády i při výrazně nižších počtech migrantů a svým voličům slibovala vytvoření "námořní blokády", což se ukazuje jako nerealizovatelné opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy