Itálie už na to nestačí. Lampedusa čelí náporu tisíců migrantů, Brusel slíbil pomoc

ČTK ČTK
17. 9. 2023 12:56
Itálie může počítat s pomocí Evropské unie při řešení situace na ostrově Lampedusa, který se v posledních dnech potýká s přílivem tisíců migrantů. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, která tento malý středomořský ostrov nedaleko afrického pobřeží navštívila společně s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.
Migranti čekají na sicilském ostrově Lampedusa
Migranti čekají na sicilském ostrově Lampedusa | Foto: Reuters

Šéfka unijní exekutivy nabídla mimo jiné posílení námořních a vzdušných patrol či pomoc pohraniční agentury Frontex při registraci běženců. Meloniová slíbila nespokojeným místním obyvatelům, že se zasadí o zlepšení situace, a prohlásila, že na to Itálie sama nestačí.

"Je to úkol pro Evropu a vyžaduje evropské řešení," řekla na společné tiskové konferenci von der Leyenová.

Lampedusa v tomto týdnu čelila nezvykle velkému náporu migrantů, kterých tam podle posledních údajů úřadů dorazilo přes 12 000. Jen v sobotu připlulo podle médií dalších 500 lidí a nová plavidla se objevují i dnes. Podle dnešních informací Červeného kříže přebývá v záchytném centru na ostrově 1500 migrantů, ačkoli je jeho kapacita 400. Italské úřady převážejí část běženců na Sicílii a do pevninské části země, podle místních obyvatel je to však málo.

"Jestli si někdo myslí, že tuto krizi můžeme vyřešit jen v rámci Itálie, tak se zásadně mýlí," volila Meloniová podobná slova jako šéfka EK. Von der Leyenová vedle zmíněných možností hovořila například o tom, že chce prověřit případné ustavení nové unijní námořní mise, která by pomohla v boji proti pašerákům lidí.

Lékaři bez hranic zachraňují lidi na nejsmrtelnější migrační trase světa (30. 6. 2023):

Lékaři bez hranic zachraňují uprchlíky na nejsmrtelnější migrantské trase na světě. | Video: Lékaři bez hranic
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy