Itálie má problém, Berlusconiho ministři rezignovali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 9. 2013 19:25
Agentura Fitch zareagovala hrozbou snížení ratingu
Enrico Letta.
Enrico Letta. | Foto: Reuters

Řím - Jak řekli, tak učinili. Pětice ministrů Lidu svobody (PdL) Silvia Berlusconiho předala předsedovi italské vlády Enriku Lettovi své rezignace.

Politici svůj záměr opustit koaliční vládu oznámili už o víkendu. A agentura Fitch na nejnovější politickou krizi zareagovala hrozbou snížení ratingu. Letta chce ve středu předstoupit před parlament s žádostí o vyslovení důvěry.

Nová politická krize v zemi nastala poté, co byl v srpnu expremiér Berlusconi odsouzen ke čtyřem rokům žaláře za daňové podvody v jeho mediálním impériu Mediaset.

Buď vláda, nebo trojka

Ošemetný rating

Agentura Fitch naposledy snížila úvěrovou známku Itálie počátkem března. Tehdy to bylo o jeden stupeň na BBB-plus a zároveň varovala zemi před dalším zhoršením.

Pád křehkého kabinetu, jenž vznikl po patových únorových volbách, ale vyvolává velké obavy z ekonomických dopadů.

Předák odborového sdružení UIL Luigi Angeletti dokonce prohlásil, že Itálie by kvůli chaosu mohla následovat Řecko a dostat se pod dohled takzvané trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

"Alternativou ke skutečné vládě je zvláštní správa vedená trojkou, která bude dělat rozhodnutí, jež neodpovídají zájmům italského lidu," je přesvědčen.

Přijdou dosazení komisaři?

Obdobný názor zastává i šéf podnikatelského svazu Confindustria Giorgio Squinzi. Podle něj hrozí, že v zemi dojde k podobné situaci jako na konci roku 2011, kdy musel premiér Berlusconi rezignovat a vznikl technokratický kabinet Maria Montiho.

Tomu se podařilo zemi dostat z té nejhorší krize pomocí drastických úsporných opatření. Jen díky nim se Řím vyhnul osudu Atén a nebyl nad ním zřízen dohled z Bruselu.

Nyní ale může být podle Squinziho situace ještě horší. "Doufám, že tato nestabilita nepovede k nařízením z Evropy a ke správě komisařů dosazených zvenku," uvedl šéf podnikatelského svazu.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy