Řím - Italská levice se částečně sjednotila. Kopretina a Levicoví demokraté se spojili v nesilnější italskou stranu. V jejím čele stanul populární římský starosta Walter Vetroni.
"Pro italskou demokracii je to fantastický den. Ve volbách jsme se rozhodli vytvořit novou stranu, což je v evropské politice výjimečný krok," řekl po vyhlášení výsledků Veltroni.
Z více než tří milionů hlasujících se 75 procent postavilo právě na jeho stranu. Další dva kandidáti, Enrico Letta a Rosy Bindiová neměli šanci.
Levicové strany
- Levicoví demokraté nejsilnější levicová strana vznikla spojením ex-komunistické Demokratické strany levice PDS a několika malých stran levého středu.
- Kopretina sdružuje Lidovou stranu a Stranu italské obnovy.
- Strana komunistické obnovy je pokračovatelkou marxistického levého křídla Italské komunistické strany.
- Strana italských komunistů vznikla odštěpením od Strany komunistické obnovy.
Sebevědomí italských levicových politiků po víkendových volbách ale všeobecně vzrostlo. Rozstříštěnost již nebude levici komplikovat život, odvádět voliče a děsit Evropu.
Forza Italia se dočkala konkurentky
Počet stran klesl a na obzoru se podle analytiků objevila strana schopná konkurovat pravicovému seskupení Forza Italia. Do čela se navíc postavil charismatický politik netající se úmyslem jednou stanout v čele italské vlády.
Se stávajícím premiérem má ale ty nejlepší vztahy. Romano Prodi, který vede chatrnou koalici dvanácti politických stran, vytvoření nové strany podpořil.
Před nedělními volbami dokonce prohlásil, že pokud se voliči postaví proti sjednocení Demokratické levice a Kopretiny, je rozhodnut podat demisi.
Vydrží vláda do roku 2011?
Vše nakonec dopadlo podle předpokladů. O tom, zda současná vláda vydrží až do příštích voleb v roce 2011, se ale pochybovat nepřestalo.