Istanbul prožil klidnou noc. Střety hlásila Ankara

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 6. 2013 16:25
Premiér Erdogan označuje masové protesty za nezákonné a vyzývá k jejich ukončení
V Turecku se protestuje už desátý den.
V Turecku se protestuje už desátý den. | Foto: Reuters

Istanbul - Tisíce lidí znovu strávily noc na Taksimském náměstí v centru Istanbulu.

Uprostřed prostranství demonstranti vybudovali provizorní scénu, kde lidé řečnili, popíjeli a zpívali.

Policie jejich pokojný protest během noci nenarušila. K násilným střetům ale došlo v Ankaře a ve městě Adana na jihu země. Premiér Recep Tayyip Erdogan demonstranty označil za vandaly a anarchisty.

V Turecku se demonstruje už desátý den a protest původně namířený proti plánům na likvidaci istanbulského parku Gezi přerostl ve vážnou výzvu režimu. Premiér Erdogan označuje masové protesty za nezákonné a vyzývá k jejich okamžitému ukončení.

Demonstranti ale dál požadují jeho omluvu a demisi, stejně jako rezignaci policejních šéfů Istanbulu a Ankary a posílení záruk svobody slova a shromažďování.

Náznak smířlivosti dnes protestující Turci našli ve vzkazu istanbulského starosty Hüseyina Avniho Mutlua, který je považován za Erdoganova věrného spojence. Na svém twitterovém účtu primátor ocenil pokojnou atmosféru nočního happeningu na Taksimském náměstí a zalitoval, že se ke shromáždění nepřipojil. "Pozdravuji mládež této země, která zvolila bdění pod hvězdami před spánkem v teplých postelích," uvedl starosta.

Méně pochopení pro demonstranty měli v sobotu večer provládní aktivisté v jihotureckém městě Adana. Pochod Erdoganových odpůrců napadli kameny a klacky. Šarvátky nabyly takové síly, že policie musela z okolí evakuovat ženy a děti.

Do Adany krátce nato dorazil sám Erdogan. V projevu proneseném ze střechy přistaveného autobusu vyzval své stoupence, aby protivládním demonstrantům "uštědřili lekci", ale varoval před násilím. "Do komunálních voleb zbývá sedm měsíců. Chtěl bych, abyste těm lidem uštědřili lekci prostřednictvím demokratických voleb," řekl shromážděným příznivcům. K násilí proti demonstrantům by se ale provládní aktivisté podle Erdogana uchylovat neměli.

Proti Erdoganovi. Protesty ve fotografiích

Předseda turecké vlády zároveň potvrdil, že vůči účastníkům sílících protestů nemá slitování. "Jsou to zbabělci, kteří neváhají zaútočit na premiéra své země," řekl Erdogan a davy demonstrantů označil za "vandaly" a "anarchisty". Odpovědnost za nynější nepokoje prý nesou lidé, kteří chtějí v Turecku zablokovat pokrok.

Bouřlivou noc prožila i metropole Ankara, kde proud asi 10 000 lidí zamířil směrem k budově parlamentu. Policie proti demonstrantům nasadila vodní děla a slzotvorný plyn, desítky lidí podle očitých svědků musely vyhledat lékařské ošetření.

Aby oslabil působivý dojem z masových demonstrací, hodlá premiér Erdogan mobilizovat své stoupence. V příštím týdnu prý chce svolat desetitisícová shromáždění do Istanbulu a Ankary, formálně při příležitosti blížících se místních voleb. Ve skutečnosti chce premiér podle agentury AFP neutralizovat dopad záběrů z protestních demonstrací, které díky zahraničním filmovým štábům obletěly svět.

K vnitropolitické situaci se z mezinárodní konference v Římě vyslovil uznávaný turecký spisovatel, nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk. "Znepokojuje mě to, protože nevidím možnost pokojného řešení," řekl v rozhovoru s tureckými novináři. "Pro formu protestu mám pochopení," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy