Reykjavík - Islandská sopka Katla by se velmi brzy mohla probudit k životu. Případné erupce tohoto vulkánu, který je považován za nejnebezpečnější v zemi, by mohly být nejsilnější za poslední století. Informovala o tom BBC.
Katla má potenciál k tomu, aby způsobila rozsáhlé záplavy. Přes východní pobřeží by se v takovém případě do Atlantického oceánu z tajícího ledovce valily miliardy litrů vody.
"Za minulý měsíc bylo zaznamenáno přes 500 otřesů kolem kráteru Katly, což svědčí o pohybu magmatu a o tom, že bezprostředně hrozí erupce," uvedl Ford Cochran, který je expertem National Geographic na Islandu.
Vědci oblast kolem Katly podrobně sledují od počátku července, kdy byly zjištěny známky možného oživení. Islandští odborníci podobně jako vystrašení podnikatelé v turistickém ruchu podle portálu IceNews na zahraniční zprávy o hrozbě bezprostředního výbuchu sopky reagovali opatrněji.
Podle nich totiž "bezprostředně" může znamenat i několik let.
Firmy pracující v cestovním ruchu proto vyzývají návštěvníky, aby cestu na Island neodkládali, protože na ostrově pořád hrozí výbuch nějaké sopky.
Počátkem července vědce znepokojovala sopka Hekla. Vypouštěla menší dávky magmatu a dýmu. Právě sopku Hekla, vysokou 1491 metrů a ležící 110 kilometrů od metropole Reykjavíku na jihu ostrova, Islanďané přezdívají Pekelná brána. Vulkán za posledních tisíc let vybuchl dvacetkrát, naposledy se tak stalo v únoru 2000.
Islandské sopky na sebe upozornily v posledních letech dvakrát. V roce 2010 erupce malé sopky Eyjafjallajökull ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou, letos v květnu obdobně hrozila sopka Grímsvötn. Na základě geologických statistik pak vědci varovali před dalšími pravděpodobnými erupcemi na Islandu v příštích měsících a letech.