Island začal novu éru. Dnes podal přihlášku do EU

23. 7. 2009 11:32
Lídři EU vítají rozhodnutí islandského parlamentu vstoupit do Unie
José Manuel Barroso považuje Island za zemi s hlubokými demokratickými kořeny
José Manuel Barroso považuje Island za zemi s hlubokými demokratickými kořeny | Foto: Naďa Straková

Reykjavík - Islandský ministr zahraničí Össur Skarphedinsson dnes ve Stockholmu oficiálně předal svému švédskému kolegovi Carlu Bildtovi přihlášku Islandu do Evropské unie.

Islandský parlament schválil návrh, aby se ostrovní stát stal osmadvacátým členem Unie, minulý týden. O jediný hlas.

Rozhodnutí islandského parlamentu požádat o vstup do Evropské unie je podle Bruselu důkaz toho, že Evropská unie je životaschopný projekt.

"Rozhodnutí islandského parlamentu je důkaz životaschopnosti EU a naznačuje naději, kterou představuje," komentoval krok islandských poslanců předseda Evropské komise José Manuel Barroso. 

"Island je evropská země s hlubokými a silnými demokratickými kořeny," cituje Barrosa server Euobserver.

Třiašedesátičlenný zákonodárný sbor se těsnou většinou vyslovil pro členství v EU. Pro návrh současné sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové hlasovalo 33 hlasů, proti bylo 28 poslanců. Dva se zdrželi hlasování.

Zemi teď vede  Johanna Sirgurdardóttir
Zemi teď vede Johanna Sirgurdardóttir | Foto: Reuters

Rozhodnutí islandských poslanců uvítala i současná předsedající země. Švédský premiér Fredrik Reinfeldt prohlásil, že žádost Islandu o přijetí do EU „bude posuzována podle zavedených regulí EU".

Pokud Brusel žádost akceptuje, přístupové rozhovory mohou být rychlé. Mnohem rychlejší, než tomu bylo u postkomunistických zemí. Island totiž už dnes řadu podmínek pro členství v Unii splňuje. Od roku 1994 je členem Evropského hospodářského prostoru (EHP).

O tom, zda se Island skutečně k unijnímu bloku připojí, rozhodne ale až referendum, které by se podle premiérky mohlo konat za dva až tři roky. Předseda parlamentního výboru pro evropské záležitosti Thor Sigurdsson však tvrdí, že Island nebude připraven do EU vstoupit dříve než v roce 2013.

"Mistři světa"

Podle průzkumů je pro vstup do EU 60 procent obyvatel. O tom, že Islanďané přijetí odsouhlasí, je přesvědčena i skandinavistka a zástupkyně vedoucího Katedry nordistiky na Filozofické fakultě UK Helena Březinová, která na Islandu žila.

"V době prosperity v posledních deseti letech byli Islanďané dosti arogantní a počínali si jako mistři světa, což se stalo jinde ve Skandinávii terčem kritiky," říká Březinová.

"Ale po tom, co se jim zhroutila ekonomika, spadl jim hřebínek a nejspíše zvítězí pragmatismus a touha po ochranném evropském deštníku," dodává.

Proti vstupu do EU se však staví vlivná rybářská lobby. Obává se, že bude čelit restrikcím a kvótám při rybolovu.

 

Právě se děje

Další zprávy