Na Islandu havaroval autobus s českými turisty. Pět z nich je vážně zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2024 21:41
Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo 12 lidí, z toho pět skončilo na jednotce intenzivní péče s vážnými zraněními, řekl ředitel CK Adventura Petr Novotný. V autobusu cestovalo 20 českých turistů s českým průvodcem a řidičem. Okolnosti nehody nejsou zatím známy. Devět turistů se v neděli večer vrátilo do Česka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zranění byli převezeni do nemocnic v Reykjavíku a Akureyri. Některé přepravil vrtulník. Turisté s lehčími poraněními už byli propuštěni. "V tuto chvíli v nemocnicích zůstává pět klientů, z toho dva na jednotce intenzivní péče," uvedl ředitel. Na místě jsou s nimi rodinní příslušníci. Devět turistů se v neděli večer vrátilo do Prahy, letadlo s nimi přistálo v půl deváté. Novotného, který byl osobně na letišti, žádný z nich po příletu nekontaktoval.

"Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri," informoval ředitel cestovní kanceláře již dříve. Cestovní kancelář má na Islandu své spolupracovníky, jeden její zástupce v neděli večer na Island odletěl, na místě řeší situaci kolem odletu dalších turistů do Česka asistenční agentura, dodal.

Autobus havaroval na silnici mezi městy Akureyri a Skagaströnd v pátek před 17:00 místního času. Přesné okolnosti nehody Novotný nezná. "Stalo se to na pozemní komunikaci, na rovném přehledném úseku," řekl. Podle islandských médií mohl kolizi způsobit rozteklý asfalt, který se rozpustil vlivem vysokých teplot.

Cestovní kancelář řeší situaci s islandskou policií a českým konzulátem. "Spolupracujeme již od počátku s velvyslanectvím ČR v Oslo, pod které Island spadá. Konzulka Zuzana Otčenášková je přítomna v Reykjavíku," řekl Novotný. "Naši diplomati ze zastupitelského úřadu Oslo jsou v kontaktu s cestovní kanceláří i nemocnicí, kde konzulka navštívila zraněné občany," potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Nehoda autobusu s Čechy se v zahraničí stala naposledy v květnu. Český autobus se 42 pasažéry tehdy směřoval do Itálie a havaroval na dálnici A2 u města Bad Waltersdorf na jihovýchodě Rakouska. Srazil se s nákladním autem, které vezlo lahve s tekutým vodíkem. Čtyři lidé ze skupiny českých turistů, včetně devítiletého dítěte, se lehce zranili. Loni v listopadu na Srí Lance podle serveru místního listu The Morning havaroval autobus s českými turisty, když se na železničním přejezdu srazil s vlakem. Dva turisté a řidič utrpěli lehká zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy