Popravčí pole v Iráku. Islamisté páchají bezpříkladné čistky

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 9. 2014 14:15
Radikálové, kteří na obsazeném území Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, prý proměnili celé oblasti v "popravčí pole prosáklá krví". Tvrdí to Amnesty International.
Jeden z ozbrojenců Islámského státu.
Jeden z ozbrojenců Islámského státu. | Foto: Reuters

Londýn - Lidskoprávní organizace Amnesty International tvrdí, že shromáždila důkazy o "vlnách etnických čistek" páchaných ozbrojenci Islámského státu (IS) v severním Iráku.

Islámští radikálové, kteří na obsazeném území Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, podle Amnesty proměnili celé oblasti v "popravčí pole prosáklá krví".

Čistky jsou namířeny proti všem nesunnitským muslimům a mužům i chlapcům jiného vyznání. Popravováni jsou i 12letí hoši.

Od vyhlášení samozvaného Islámského státu v lednu letošního roku už teroristé povraždili tisíce lidí, přičemž většinu z nich tvořili civilisté. Více než milion dalších lidí musel ve strachu před násilím opustit své domovy, připomíná BBC.

OSN vyšle pozorovatele

Podle statistik Organizace spojených národů boje v Iráku jen v srpnu nepřežilo nejméně 1420 lidí, dalších 1370 utrpělo zranění. Skutečná čísla ale pravděpodobně budou vyšší.

Islámský stát se dopouští brutálního tažení proti veškerému nearabskému a nesunnitskému obyvatelstvu.

"Islámský stát se dopouští ohavných zločinů a ve svém brutálním tažení proti veškerému nearabskému a nesunnitskému obyvatelstvu proměnil zemědělské oblasti Sindžáru v krví promáčená popravčí pole," píše se ve zprávě Amnesty International doslova.

O závažném porušování lidských práv ze strany Islámského státu v pondělí hovořila i zástupkyně vysokého komisaře OSN pro lidská práva Flavia Pansieriová. "Zpráva Spojených národů odhaluje nelidské činy nepředstavitelných rozměrů," konstatovala s tím, že OSN do Iráku vyšle zvláštní vyšetřovací tým, jenž bude situaci monitorovat.   

Průlom u Kirkúku

Jednotkám složeným z iráckých šíitů a Kurdů se mezitím podařilo po dvou měsících osvobodit město Amirlí poblíž Kirkúku v severním Iráku. Významnou roli v osvobození města sehrála podpora Íránu, jenž milicím dodával zbraně, střelivo a další vybavení.

Bojovníky proti Islámskému státu nadále podporují také Spojené státy. Americký prezident Barack Obama v pondělí informoval Kongres, že nařídil bombardování islamistických pozic u Amirlí a že americká armáda pomáhala v oblasti s distribucí humanitární pomoci.

"Tato operace je v souladu s vojenskou misí, kterou jsme si v Iráku vytyčili, a to chránit americký personál a zařízení a reagovat na humanitární situaci v zemi," doplnila podle ČTK mluvčí amerického národního bezpečnostního výboru Caitlin Haydenová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy