Islámský stát drží na jihu Sýrie nejméně 27 rukojmích

ČTK ČTK
25. 8. 2018 13:41
Teroristé se snaží rukojmí využít při vyjednáváních se syrskou vládou a jejich spojencem Ruskem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Damašek - Teroristická organizace Islámský stát (IS) drží na jihu Sýrie nejméně 27 unesených lidí. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na organizaci hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW). Ta držení rukojmí označila za "válečný zločin". Skupinu zejména žen a dětí bojovníci IS zajali během červencového útoku v syrské provincii Suvajdá. O život tehdy přišlo více než 250 lidí.

Podle Human Rights Watch chce Islámský stát rukojmí využít při vyjednáváních se syrskou vládou a jejich spojencem Ruskem. "Braní rukojmích je válečný zločin," uvedla organizace. "Životy civilistů nemohou být využívány při vyjednávání," dodala.

Ozbrojenci během červencové ofenzivy unesli přes 30 lidí. Nejméně dvě osoby od té doby zemřely. Devatenáctiletému studentovi teroristé sťali hlavu a zveřejnili videozáznam, 65letá žena zemřela kvůli blíže neupřesněným zdravotním problémům. Dvěma ženám se pak podařilo ze zajetí uprchnout. Jak uvedli místní aktivisté, vesničané jim poskytli jména nejméně 27 lidí, kteří stále zůstávají v zajetí.

Provincie Suvajdá je obydlena převážně drúzy, kteří jsou podobně jako alávité prezidenta Bašára Asada šíitskou sektou. Tvoří asi pět procent z celkem 23 milionů Syřanů a žijí i v sousedním Libanonu a v Izraeli.

 

Právě se děje

Další zprávy