reklama
 
 

Islamisté zabili v Mali nejméně deset příslušníků OSN, dalších 25 je zraněných

Aktualizováno 20. 1. 2019 23:18
Nejméně deset čadských příslušníků sil OSN zabili a dalších 25 zranili islamističtí ozbrojenci při útoku na severovýchodě Mali. Podle agentury AFP to oznámil generální tajemník Spojených národů António Guterres. K útoku se přihlásila džihádistická organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI).

Guterres v prohlášení uvedl, že se jednalo o rozsáhlý útok proti základně "modrých přileb" v Aguelhoku u města Kidalu. Tuto oblast na jaře 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť al-Káida. Díky mezinárodní intervenci byli sice z tohoto regionu vytlačeni, nicméně tam nadále představují velkou hrozbu.

Aktuální ztráty mise OSN (MINUSMA) jsou vůbec největší, jaké v této africké zemi doposud utrpěla. V prohlášení uvedla, že útok vojáci OSN odrazili a poté islamisty pronásledovali. Sdělila rovněž, že tři ozbrojenci byli zabiti a jeden byl zajat.

K přepadení základny sil OSN v Aguelhoku se večer podle AFP přihlásila teroristická organizace AQMI. V prohlášení zveřejněném prostřednictvím mauritánské tiskové agentury uvedla, že šlo o "reakci proti (dnešní) návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Čadu".

V MINUSMA, která v Mali působí od července 2013, je nyní nasazeno na 12.500 vojáků a policistů. V operaci jich dosud přišly o život téměř dvě stovky.

autor: ČTK | 20. 1. 2019 22:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama