Ozbrojenci zaútočili na vojenskou přehlídku v Íránu, zabili 29 lidí. Teherán viní USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2018 10:58
Podle íránského ministra zahraničí jsou za takové útoky zodpovědné státy v regionu, které sponzorují terorismus, a jejich "pánové" z USA.
Íránská televize zveřejnila okamžik útoku při vojenské přehlídce. | Video: Reuters

Teherán - Při sobotním útoku na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu zahynulo 29 lidí, včetně žen a dětí. Dalších 57 osob utrpělo zranění, informovala íránská arabskojazyčná televize Al-Alam.

Ke střelbě se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za ni odpovědnost přijala i skupina Islámský stát.

Střelba trvala deset minut a vycházela z parku nedaleko míst, kde se přehlídka odehrávala. Jak uvedl zástupce místního guvernéra, útočníci byli čtyři. Všichni byli zabiti. Na sobě měli podle některých informací vojenské uniformy.

Írán si v noci předvolal velvyslance Nizozemska, Dánska a Velké Británie a obvinil jejich země z poskytování útočiště íránským opozičním skupinám.

"Je nepřijatelné, že Evropská unie nemá tyto skupiny na seznamu teroristických organizací, dokud neprovedou teroristický útok v Evropě," řekl podle citace agentury IRNA mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Kásemí.

Prezident Hasan Rúhání přislíbil "hrozivou" odpověď na atentát. V neděli pak uvedl, že skupinu, která stojí za sobotním útokem, financovaly a vojensky podpořily arabské státy v Perském zálivu. 

"Malé loutkové státy v regionu podporuje Amerika a Spojené státy je nabádají k činům a dávají jim k tomu potřebné prostředky," uvedl Rúhání. 

Před nedělním odletem do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN Rúhání řekl, že Teherán na zločin odpoví v kontextu práva a národních zájmů. Poznamenal, že Spojené státy se chovají jako surovec a jsou přesvědčeny, že díky síle mohou po celém světě jednat beztrestně.  

Prohlásil rovněž, že Washingtonu se nepodaří Írán rozklížit a že Teherán bude usilovat o to, aby americké sankce překonal a donutil Spojené státy, aby litovaly svého agresivního přístupu. "Amerika chce v naší zemi vyvolat chaos a nepokoje…to jsou ale nereálné plány a svých cílů nikdy nedosáhne," řekl íránský vůdce.

"Co nejdříve vypátrejte zločince"

Také nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí se v souvislosti s útokem v sobotu ostře opřel do USA. Prohlásil, že za incidentem stojí "regionální spojenci" USA.

"Tento zločin je pokračováním komplotů regionálních zemí, které jsou loutkami Spojených států a jejichž cílem je vytvořit nejistotu v naší drahé zemi," citovala agentura Reuters z prohlášení zveřejněného na ajatolláhově webu. Chameneí v něm obviňované státy nejmenoval; spojenci USA v regionu jsou íránský úhlavní nepřítel Izrael a arabské státy Perského zálivu, především Saúdská Arábie.

Chameneí zároveň nařídil bezpečnostním silám, aby co nejdříve vypátraly "zločince" stojící za útokem v Ahvázu a postavily je před soud. Stejný rozkaz dostaly íránské bezpečnostní síly také od prezidenta Rúháního, který na svém oficiálním webu ujistil, že "odpověď islámské republiky (Íránu) na sebemenší hrozbu bude hrozivá".

Odpovědnost "pánů" z USA

Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf z útoku viní státy v regionu a jejich americké spojence. Na Twitteru uvedl, že na přehlídku zaútočili "teroristé naverbovaní, vytrénovaní, ozbrojení a zaplacení zahraničím".

Mezi zraněnými jsou i děti a novináři. Podle Zarífa jsou za útoky, jako byl ten v Ahvázu, zodpovědné státy v regionu, které sponzorují terorismus, a jejich "pánové" z USA. Teherán na tento útok odpoví "rychle a rozhodně, aby ochránil životy Íránců", dodal Zaríf.

Státní televize útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát. Vojenské přehlídky v Ahvázu i v dalších íránských městech se v sobotu konaly při příležitosti výročí zahájení íránsko-irácké války v 80. letech minulého století.

Írán je zapojen na straně místních vlád do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozornili na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Írán byl přitom teroristických akcí od islámské revoluce v roce 1979 ušetřen.

První smrtící útok sunnitské extremistické organizace Islámský stát v šíitském Íránu přišel loni 7. června. Atentátníci tehdy zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil.

Asi půldruhé hodiny poté zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979. O život přišlo 18 lidí a dalších více než 50 jich utrpělo zranění.

Video: Minulá dohoda s Íránem byla katastrofa, sjednáme lepší, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy