Saná (Jemen) - Do rukou vůdců Húsíů, islámských milic v Jemenu, se zjevně dostaly velmi citlivé materiály. Záznamy jemenských bezpečnostních sil, které obsahují i detailní údaje o operacích, které v Jemenu vedly americké tajné služby.
S informací přišel americký list Los Angeles Times.
V dokumentech, jichž se islamisté zmocnili, jsou například jména důvěrných informátorů z řad místních Jemenců. Stejně jako plány útoků na teroristy, jež měly být vedeny s podporou USA.
Americké tajné služby jsou navíc podle Los Angeles Times přesvědčeny, že další tajné záznamy byly předány přímo Íránu. Írán totiž milice Húsíů otevřeně podporuje.
Íránci působí jako poradci i přímo na území Jemenu.
Húsíové už v září pronikli do hlavního města země Saná a donutili k útěku prezidenta Abdara Hádího, podporovaného Spojenými státy. Ten se následně uchýlil do přístavu Aden.
Spojenectví s Američany
Jak připomínají Los Angeles Times, pro americké špionážní služby v Jemenu to znamenalo těžkou ránu. Americké síly, rozmístěné v zemi, totiž s Hádího vládou velmi úzce spolupracovaly. Hlavně při honu na členy teroristické sítě Al-Káida.
Prezident Barack Obama dokonce loni na podzim vyzdvihl Jemen jako zemi, která se příkladně snaží bojovat s mezinárodním terorismem.
Identita agentů amerických tajných služeb v Jemenu byla prozrazena, když se milice kmene Húsí v Saná zmocnily úřadovny jemenského Úřadu národní bezpečnosti. Právě on úzce spolupracoval se CIA a dalšími tajnými službami USA.
Informaci Los Angeles Times pod podmínkou anonymity potvrdili dva američtí činitelé, kteří mají tajné operace na starosti.
Část dokumentů sice stačilo vedení jemenských tajných služeb spálit, podstatný díl informací ale islamisté získali.
Washington zastavil útoky dronů
Právě ztráta sítě agentů - společně s eskalací konfliktu - přispěla k tomu, že Obamova administrativa na dva měsíce zastavila útoky bezpilotních letounů v Jemenu, dopravila příslušníky americké ambasády v Saná do bezpečí a evakuovala příslušníky týmů pro zvláštní operace i zaměstnance tajných služeb z letecké základny poblíž Adenu.
Webová stránka Long War Journal udává, že jen letos Američané bezpilotními letouny v Jemenu zaútočili již čtyřikrát. Za prvních deset měsíců loňského roku udeřily USA třiadvacetkrát.
Za Hádího vlády podnikaly jemenské bezpečnostní síly, cvičené v USA, pravidelné akce s cílem zatknout či zabít příslušníky Al-Káidy na Arabském poloostrově. Účastnily se i operací, které měly za cíl osvobodit z rukou islamistů zahraniční rukojmí.