Islámábád protestuje proti útoku bezpilotních letounů

Václav Viták
14. 4. 2011 12:38
Pákistán znepokojuje, že CIA má na jeho území vlastní zpravodajskou síť
Protiamerické nálady v Pálistánu jsou vždy silné (ilustrační foto)
Protiamerické nálady v Pálistánu jsou vždy silné (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Péšavár - Dva americké bezpilotní letouny zaútočily ve středu na pákistánských kmenových územích a zabily nejméně šest mužů, dalších šest zranily.

Operace se odehrála jen dva dny poté, co Pákistán vyzval Spojené státy, aby přestaly používat drony v jeho pohraničních oblastech s Afghánistánem a poskytovaly mu více informací o svých akcích na kmenových územích.

Pákistánské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek tvrdě odsoudilo provedený útok a sdělilo, že předalo „ostrý protest" americkému velvyslanci Cameronu P. Munterovi s tím, že takovéto akce jen „posilují pozici teroristů".

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gilání v parlamentu podle agentury Reuters prohlásil, že tyto útoky staví lidi proti vládě. Islámábád středeční americká akce mimořádně popudila.

Šéf pákistánské tajné služby ISI generál Ahmad Šudža Paša totiž pouhé dva dny před ní jednal ve Washingtonu s ředitelem CIA Leonem Panettou a předsedou sboru náčelníků spojených štábů admirálem Mikem Mullenem, které žádal, aby USA přestaly drony na kmenových územích používat.

CIA už ISI nepotřebuje

Po středečním útoku se naskýtá otázka, zda Pákistán bude reagovat jako při předchozích sporech tohoto typu a uzavře opět na čas zásobovací trasy procházející přes jeho území do Afghánistánu.

Terčem amerického útoku byli islámští bojovníci z Jižního Wazíristánu napojení na síť tálibánského velitele Hakkáního, který má ale podporu pákistánské armády.

Hakkáního muži poskytují úkryt členům Al-Káidy a jsou  podle listu The New York Times zodpovědní za mnoho útoků na americké a afghánské vojáky ve východním Afghánistánu.

Pákistán však především znervózňuje skutečnost, že CIA si během posledních dvou let vybudovala na jeho území síť vlastních tajných informátorů, kteří jí pomáhají identifikovat cíle pro útoky bezpilotních letounů.

Američané již proto nemusejí spoléhat v této věci na pákistánskou tajnou službu ISI a navíc se díky tomu dostávají k informacím, které jsou pro Islámábád velmi nepříjemné.

„Sestřelujte ty drony"

Pákistánští představitelé jsou také zneklidněni frekvencí útoků amerických bezpilotních letounů. Ty za loňský rok vzlétly do akce celkem 117krát - tedy vícekrát než za všechny předchozí roky dohromady.

Pákistánská média vedou proti bezpilotním letounům nasazovaným CIA nad kmenovými územími mimořádně ostrou kampaň. Mnohá navrhují, aby pákistánská armáda drony nad svým územím sestřelovala.

Umírněnější hlasy ale upozorňují, že takový krok by mohl vést k americké odvetě.

Pákistánské armádě útoky amerických dronů v pravém slova smyslu "pijí krev". Ještě méně si však přeje, aby USA nasadily do boje pro islámským radikálům na pákistánském území přímo své vojáky.

Někteří američtí experti mají však, pokud jde o hněv Islámábádu, zcela jasno. Podle nich jsou spory kvůli dronům součástí složitého politického divadla: pákistánští představitelé protestují, že USA porušily suverenitu jejich země jen proto, aby ještě více vybičovali  protiamerické nálady v zemi.

Jejich hlavním cílem je totiž využít této situace jako páky k tomu, aby si od Washingtonu vynutili další ústupky.

 

Právě se děje

Další zprávy