Radikálové zabili jediného křesťana v pákistánské vládě

Václav Viták
2. 3. 2011 12:20
Ministr Bhattí zemřel kvůli zákonu proti rouhání
Pákistánští muslimové jsou stále radikálnější (ilustrační foto)
Pákistánští muslimové jsou stále radikálnější (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánský zákon proti rouhání má svou další oběť.

Stal se jí Šáhbáz Bhattí, ministr pro náboženské menšiny, jenž byl jeho zapřisáhlým odpůrcem.

Ministr Bhattí, jediný křesťan v pákistánské vládě, se chystal odjet do zaměstnání, když na jeho vůz v hlavním městě Islámábádu začali střílet neznámí ozbrojenci.

Bhattí byl pak urychleně dopraven do nedaleké nemocnice Šífa, již během převozu svým zraněním ale podlehl.

Útočníci podle svědků ujeli ve voze. Ministr před tímto atentátem opakovaně čelil výhrůžkám smrtí, protože žádal změnu zákona o rouhání, který odsuzuje každého, kdo v Pákistánu urazí islám či proroka Mohameda, k trestu smrti.

Kvůli negativnímu postoji k zákonu o rouhání už byl zabit i guvernér nejlidnatější pákistánské provincie Pandžáb Salmán Tasír, kterého 4. ledna zastřelil člen jeho vlastní ochranky.

Tasír, ač muslim, byl k této normě velmi kritický a zdůrazňoval, že ji "nevytvořil Bůh, ale lidé".

Bhattí byl bez ochranky

Dvaačtyřicetiletý Bhattí, člen vládnoucí Pákistánské lidové strany, podle BBC právě vyšel z domu a nastoupil do vozu, když se náhle objevili čtyři - podle některých agentur tři -  ozbrojenci a z bezprostřední blízkosti spustili palbu.

Zatím se neví, proč s sebou ministr neměl ochranku, která mu byla již před časem přidělena. Podle svědků bylo vozidlo prostříleno jako řešeto, řidič však zraněn nebyl.

Nikdo se doposud k odpovědnosti za atentát nepřihlásil, podle agentur byly ale na místě přepadení nalezeny letáky al-Káidy a pandžábské odnože Tálibánu.

Je na nich varování, že každý, kdo bude kritizovat zákon o rouhání proti islámu, bude zastřelen.

Salmán Tasír (na fotografii) byl zastřelen v lednu, nyní islamisté zaútočili na Bhattího
Salmán Tasír (na fotografii) byl zastřelen v lednu, nyní islamisté zaútočili na Bhattího | Foto: Reuters

Tato právní norma se ocitla v popředí světové pozornosti v listopadu minulého roku, kdy byla za urážku proroka Mohameda odsouzena křesťanka Asia Bibiová, matka pěti dětí.

Žena jakoukoli vinu popírá a Bhattí, stejně jako zabitý pandžábský guvernér, pro ni žádal prezidentskou milost. Mezi muslimskými obyvateli má ale zákon proti rouhání tak silnou podporu, že se vláda bojí jakkoli zasáhnout nebo zákon změnit.

Ve 180 milionovém Pákistánu tvoří neislámské náboženské menšiny asi 5 procent obyvatelstva. Většinoví muslimové se však stále více přiklánějí ke striktní verzi islámu, běžné spíše na Blízkém východě než v Asii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy